| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare : de cat timp trebuie sa fi angajata la o firma ca sa poti beneficia de aceea alocatie pentru copil(nou nascut) sau mai bine zis dupa cat timp de cand sunt angajata pot sa raman insarcinata si totusi sa primesc acei bani pentru cresterea copilului, intreb chestia asta pentru ca sunt insarcinata si nu sunt angajata de mult timp asa ca as vrea sa imi explice cineva cat timp trebuie sa am lucrat la aceea firma.

3 răspunsuri:
| ellene a răspuns:

Cred ca de 1 an...cauta pe site ca a mai fost o intrebare asemanatoare

| livisor27 a răspuns:

Trebuia sa ai minim 3 luni de la angajare inainte de a ramane gravida.

| oanlee a răspuns:

Buna. Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani, trebuie sa ai 12 luni lucrate anterioare nasterii copilului, in care sa realizezi venituri impozabile. Pentru alocatia copilului (si aici vorbim de suma de 200 lei lunara pana la cei 2 anisori) nu trebuie sa ai o anumita vechime. Asta statul o plateste oricum, pe baza cererii depuse de tine. Succes.