| Maria_Arosculesei_1944 a întrebat:

Cat valoreaza o masina de cusut tip ZINGER, azi?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acum 6 ani mi-a oferit cineva 800 de lei pe ea. Pentru incaltaminte. In loc de talpă avea rolă, acolo unde coși.

| Violleta2022 a răspuns:

O masina de cusut Singer poate sa fie vanduta intre 50 lei (daca este uzata) si 200 euro, daca este in conditii imaculate si nefolosita.

| johnnny123 a răspuns:

Singer (nu Zinger) este o companie care produce masini de cusut si in ziua de azi, deci nu este ca si cum ai avea o vioara Stradivarius sau un tablou de Picasso.

Valoarea depinde de foarte multi factori: cat de veche este, cat de rara este, in ce stare se afla, etc.

| Maria_Arosculesei_1944 explică (pentru johnnny123):

Cum as putea sa aflu cat de rara este masina mea de cusut SINGER?(multumesc pentru. corectare)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In urma cu 20 de ani valora 400 mărci germane.

| mihaela000ela a răspuns:

Pentru ca o masina de cusut sa fie considerata obiect de antichitate trebuie ca aceasta sa fie fabricata inainte de 1900. Cu cat depaseste aceasta borna, o masina de cusut este tot mai putin valoroasa.

| Maria_Arosculesei_1944 explică:

Este o masina foarte veche primita mostenire, este nemteasca, in functiune cu pedala si are atasat si un motoras electric. Vreau sa o vand, dar nu stiu sa o evaluez?

| Maria_Arosculesei_1944 explică:

Masina de cusut Singer, a fost cumparata cu aproximatie in anul 1938.Este foarte bine intretinuta.Doresc sa fie evaluata macar cu aproximatie.