| grigor3 a întrebat:

Cati la % din populate cred in reincarnare?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Undeva între 25 și 35% dacă ținem cont de ultimul studiu de contabilizare a religioșilor practicanți, făcut prin 2015. Luând în considerare doar religiile care promovează reîncarnarea mergem undeva pe 25%. Dacă luăm în calcul și persoanele care nu aparțin de o religie dar sunt spirituale putem ajunge mai realist vorbind la un 30%, dar nu exclud posibilitatea să fie o idee ai mulți. Oricum aproape două treimi sigur nu cred în reîncarnare din informațiile pe care le avem la dispoziție acum.
Dacă te referi la România cu siguranță destul de puțini, cel mult 5% cred, având în vedere că religia majoritară e Creștinismul, iar în rest cei mai mulți sunt atei și nu adepți ai altor religii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine crezi ca ar fi facut acestat statistica?

| Sn4k3 a răspuns:

De unde sa stim noi?

| GPA a răspuns:

Nu cred. Când mori, efectiv nu mai existi, ești îngropat, iar sufletul te "părăsește".
Ești trecut in neființă, ești istorie. Ramai in inimile celor dragi și-n mințile acestora pentru totdeauna. Cred că asta-i singura viața după moarte.