| alexx102428 a întrebat:

Cati metri inseamna o zebra?

Răspuns Câştigător
| 8mariastar a răspuns:

Cămila se deosebește de rudele ei din Lumea Nouă prin talia corpului mai mare (înălțimea la greabăn între 225 - 345 cm și greutatea între 300 - 700 kg), și prin faptul că are una sau două cocoașe. Cămilele au coada relativ scurtă (35 - 55 cm), culoarea blănii are nuanțe de la brun întunecat până la un cenușiu roșcat de culoarea nisipului. Pe când dromaderul are părul scurt, cămila bactriană are blana cu peri foarte lungi mai ales în lunile de iarnă. Picioarele cămilelor în raport cu dimensiunea corpului sunt lungi, ele calcă pe două degete, care nu sunt acoperite de copită ci numai de o unghie îndoită care protejează degetele de la picioare care pe talpă au un sistem de suspensie alcătuit dintr-un țesut conjunctiv moale. Animalele au gâtul și capul lung, buza superioară despicată și ochii au gene protectoare lungi. Orificiile nărilor se pot închide, iar stomacul cămilelor este ca și la celelalte rumegătoare compartimentat în prestomace.

| 8mariastar a răspuns (pentru 8mariastar):

Scuze
decii zebra are intre 1.0-2.5

7 răspunsuri:
| Mirunikaa02 a răspuns:

1.5

| Danzell a răspuns:

A? ma doare capu... care zebra sa insemne?

| alexx102428 explică (pentru Danzell):

O zebra de la strada

| Danzell a răspuns (pentru alexx102428):

Aaa
pai vine cam asa
latimea unei benzi de zebra e de 0.40m
distanta intre benzile de zebra e de 0.6m
lungimea unei benzi de zebra minima este de 3m insa si de minim 4 metri pentru drumuri cu viteze de circulatie mai mari de 50km/h

| SimonaCristina a răspuns:

Cam 1 metru si cincizeci de centimetri...

| Gabriella14 a răspuns:

1.1-1.5 metri, funda?