| LoneGunman a întrebat:

Daca bulteinul iti expira :exemplu la sfarsitul lui iunie, cu cat timp inainte trebuie sa faci cererea pentru buletinul nou? in special poza de buletin?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirare. Daca tie iti expira la sfarsitul lunii iunie poti sa mergi de pe acum sa depui actele. Si poza nu trebuie sa duci, iti face poza acolo.

| KanameKuran a răspuns:

Poti schimba buletinul cu 180-15 zile inainte de data de expirare. Daca treci de limita de 15 zile (mergi sail schimbi cu 14 zile inainte sa iti expire buletinul), vei primi o amenda cuprinsa intre 40-80 de Lei.