| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru schimbarea de buletin?

3 răspunsuri:
| hândel a răspuns:

Eu acum o luna a trebuit sa ma duc cu tatutzu de manuta, cu actul casei si vechiul buletin. Nimic mai mult. Am completat un formular cu datele mele personale, si-a tras si tata o semnatura pe formular si, dupa 3 saptamani a fost gata. De obicei dureaza mai putin pentru. eliberarea buletinului, dar am vrut sa grabesc procedura si i-am zambit doamnei de la buletine, si cum imi cazuse si penultimul dinte din fata si zambetul meu nu mai are acelasi farmec cum avea odinioara, i-am administrat socul vietii ei si mi-a ratacit cererea. Chiar a ratacit cererea mea. Din neatentie sper, nu vreau sa cred ca i-am zambit degeaba 10 minute incontinuu. laughing

| IqStorm a răspuns:

- Cartea de identitate veche şi cartea de alegător.
- Certificatul de naştere şi cel de căsătorie (dacă e cazul)
- taxa reprezentând contravaloarea C. I. (7 lei)
- timbru fiscal sau o chitanţă din care să rezulte achitarea taxei extrajudiciare de timbru (4 lei)
- documente cu care să poţi face dovada domiciliului (contract vâzare-cumpărare, extras C. F., etc)
- în cazul în care proprietatea nu este pe numele tău îţi trebuie şi acordul proprietarului chiar dacă aceştia sunt părinţii şi chiar dacă vechiul buletin era pe aceeaşi adresă.
Informaţiile complete le poţi găsi aici: http://www.evidentapersoanelor.ro/index.php?pag=carte_de_identitate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu100% dar din cate stiu trebuie certificatul de nastere si nu stiu sigur daca mai trebuie ceva