| bleakk a întrebat:

Ce ar recomanda un medic dermatolog pentru a scapa de cosuri la 14 ani?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu ai citit ce-ai scris?
Nu ne intreba pe noi, ci FIX pe medicul dermatolog. Slabe sanse sa dai de vreunul pe aici.

| Siracuzia a răspuns:

Sfatul 1.
Schimbă prosopul de față o dată la două zile și nu îl folosi decât tu!Curațenia feței este foarte importantă.

sfatul 2.
Nu te spăla cu săpun pe față!Spală-te pur și simplu cu apă sau cu apă termală de la VicHi

sfatul 3.
Schimbă fața de pernă foarte des sau pune măcar un prosop curat!

sfatul 4.
O dată pe săptămână pune apă într-o oală la fiert și fă infuzie cu ceai de mușețel și gălbenele.Pune cât mai multe plicuri.Cu un prosop pe cap stai minim 10 minute la aburi după care du-te la baie și clătește-te cu apă rece pentru ca porii să se închidă

sfatul 5.
Există cuburi de sare de la Marea Moartă pe piață.Dizolvi un cub în apă călduță și îl pui într-o sticluță folosită de zineryt și îți dai pe față.Sarea ajută foarte mult la uscarea coșurilor.

sfatul 6.
O dată pe săptămână dezinfectează-ți fața cu spirt pentru înlăturarea impurităților.

sfatul 7.Masca cu argilă este foarte bună.O poți folosi.

sfatul 8.
Acest sfat este valabil atât pentru coșurile de pe față cât și pentru cele de pe corp.Atunci când faci baie ia cafeaua folosită din filtru și fă-ți scrub atât pe față cât și pe corp.Astfel îți vor dispărea toate punctele negre și coșurile de pe corp.

sfatul 9.
Scrub cu mălai,iaurt,ceapă,drojdie și lămâie

Iei puțin mălai și îl amesteci cu puțin iaurt după care storci efectiv(cu chestia aia cu ce storci usturoiul) jumătate de ceapă și zeama o bagi în păpălișca aia.După care pui puțină drojdie și câțiva stropi de lămâie.
Va durea puțin și va ustura.Vei avea fața atât de netedă și fără impurități iar drojdia ajutată de lămâie va usca coșurile.Iaurtul are rol de calmare a pielii iar ceapa luptă cu coșurile(și cu lacrimile tale)

sfatul 10.

SUCCES!

| Avatar001 a răspuns:

Spala-te cu sapun pe maini, inainte de a atinge fata! Nu folosi sapun obisnuit, ci, crema de ras, sau sapun de ras(daca mai exista)! In fiecare seara, fa-ti gomaj cu tarate de grau(umezeste fata, aplica, cu mana, taratele pe fata si freaca, usor, timp de 3-4 minute), dupa care, te vei limpezi cu apa calduta! Dupa tamponarea fetei cu prosop curat(sau de unica folosinta), aplica pe ten, zeama de lamaie(atentie, ustura!)! Dimineata, poti clati fata, tot cu apa calduta. Nu stoarce cosurile!Evita alimentele excitante,bauturile carbogazoase si tutunul! Fiul meu, a scapat dupa trei saptamani, dar, a continuat cu tratamentul(1-2 ori pe saptamana)si igiena.Spargele mai intai , apoi date cu spirt si apoi date cu miere pe fata , o sa iti treca lasa mierea cam 10 minute Iti doresc succes!
Funda ?