| GoSsip GiRl a întrebat:

Ce deschidere a aripilor are cel mai mare liliac din lume?

5 răspunsuri:
| Ingerasull99 a răspuns:

Avand o lungime a aripii de pana la 2 metri, vulpea zburatoare este cea mai mare specie de liliac din lume si este vanata in special pentru hrana si amuzament in Malaezia si alte tari din sud-estul Asiei.

| hasegawa a răspuns:

Cel mai mare liliac din lume este numit vulpea zburatoare avand o lungime a aripilor de pana la 2 m, deschiderea aripilor este cu 40 cm mai mult decat aripile...
Grea intrebare, am cautat pe net si am invatat vrand ne vrand cate ceva depre ei, o specie foarte interesanta, insa nu gasesc sa-ti dau un raspuns concret, insa din ceea ce am citit despre mai multi lilieci dimensiunea la aripi si deschiderea este cu 40 cm mai mult la majoritatea, ma gandesc ca si la acest liliac este la fel.
Imi cer scuze ca nu am putut sa fiu mai de folos

| hasegawa a răspuns:

Sa ma bata mama daca gasesc ceva care sa-mi de-a mura in gura de dimensiune
Family Pteropodidae
Genus Pteropus
Size Head-body length: 230 – 289 mm
Forearm length: 138 –180 mm
Average wingspan: 1 m
Weight 600 – 1000 g
http://www.arkive.org/......tatus.html
aici este un sitte care esxplica ceva mai mult...bafta multa

| hasegawa a răspuns:

Hihihi in curand nu o sa mai fie vanat ca este pe cale de disparitie Ingerasull99...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

111 metri