| Ruxiii a întrebat:

Ce este cacofonia si cum putem s-o evitam?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CACOFONIA este sonoritatea supărătoare a unor silabe alăturate, de multe ori cu tentă vulgară. Utilizarea virgulei între cele două silabe nu este eficientă, aşadar nu este recomandabilă, pentru că sunetele respective rămân alăturate în continuare.

Evitarea cacofoniei se face prin intermediul câtorva părţi de vorbire, cum ar fi: decât, drept, faptul că, asemenea, întrucât (în loc de pentru că), articole proclitice ori pur şi simplu reformulând enunţul.

6 răspunsuri:
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Cacofonia este o doamna de etnie care ghiceste in palma. O eviti trecand strada pe partea cealalta.

| George96_6078 a răspuns:

CACOFONIA este sonoritatea supărătoare a unor silabe alăturate, de multe ori cu tentă vulgară. Utilizarea virgulei între cele două silabe nu este eficientă, aşadar nu este recomandabilă, pentru că sunetele respective rămân alăturate în continuare.

Evitarea cacofoniei se face prin intermediul câtorva părţi de vorbire, cum ar fi: decât, drept, faptul că, asemenea, întrucât (în loc de pentru că), articole proclitice ori pur şi simplu reformulând enunţul.

Cele mai frecvente cacofonii sunt: la/la; sa/sa; ca/ca; ca/ce(ci); că/ca; cu/co; că/co; că/cu; că/când; cii/ru; pul/a.

De exemplu:
Astăzi facem ora de chimie la laborator./ Astăzi facem ora de chimie în laborator.
Aceasta este o politică care enervează electoratul. / această politică enervează electoratul.
A întocmit o analiză economică care nu se bazează pe realitate. / A întocmit o analiză economică fără să se bazeze pe realitate.
Regret că_colegii mei nu sunt de acord. / Regret că nu sunt de acord colegii mei.
Sunt deprimat, pentru că caut de mult o soluţie. /Sunt deprimat, întrucât caut de mult o soluţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Cacofonie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@happyendings: Nu-i adevarat. Nu numai pentru acel grup este valabil. Orice repetare de silabe la sfarsitul unui cuvant respectiv inceputul urmatorului cuvant se numeste cacofonie. Spre exemplu la/la tot cacofonie e "la laborator"; poti reformula cu "in laborator" sau "spre laborator".

| happyendings a răspuns:

Cacofonia e atunci cand spui un cuvant care se termina cu 'cs' si incepi altul tot cu 'cs'
ex:ion luCA Caragiale
BiseriCa Catolica

| Teo_3339 a răspuns:

E caca