| Zmady a întrebat:

Ce este epitetul?

Răspuns Câştigător
| anonima5682651 a răspuns:

Epitetul este un cuvant sau o fraza cu rol descriptiv care, prin alaturarea la un substantiv sau la un verb exprima o insusire deosebita a unui obiect, fiinta, idee, fenomen sau stare sufleteasca.Sau: epitetul este o figura de stil care exprima o insusire a cuvantului determinat!

| IuliaIulia32 a răspuns (pentru anonima5682651):

Ai gresit, de fapt, atunci cand se pune pe langa un verb devine adverb, e doar un cuvant, nu o fraza, si insoteste doar un SUBSTANTIV.

14 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

O definitie mai oficiala:
Determinant expresiv pus pe lângă un substantiv sau pe lângă un verb pentru a scoate în evidență mai nuanțat o trăsătură a obiectului sau a acțiunii și pentru a da mai multă expresivitate artistică creației respective.
Un exemplu ar fi :"frunze aurii"

| fuzzer a răspuns:

Http://www.noiscriem.net/2013/01/figuri-de-stil-epitetul.html

-este o figura de stil.Ai mai sus mai multe detalii!

Bafta!

| Northern a răspuns:

Ai grija sa nu confuzi epitetul cu metafora, eu le confund adesea. -.-

| AOLEVRIC a răspuns:

Epitetul este o figura de stil care prezinta trasaturi uimitoare, gen : `Ochi suparati `.

| bubu562 a răspuns (pentru AOLEVRIC):

Aia e personificarea :s (din exemplu)

| AOLEVRIC a răspuns (pentru bubu562):

E un epitet personificativ * stai chill.

| Muwz a răspuns:

Un epitet (din greacă — επιθετον (epitheton) și latină — epitheton; are sensul care e pus lângă, adăugat) este un cuvânt descriptiv sau frază cu funcție expresivă, care determină un substantiv sau un verb. El exprimă o însușire deosebită a unui obiect, prezentându-l într-o lumină nouă, aparte.
Funda?

| CorneliaC a răspuns:

Epitetul este figura de stil care determina un verb sau un substantiv (prin adjectiv, adverb sau substantiv), exprimand insusiri deosebite ale unor obiecte, fiinte. Epitetul infatiseaza imaginea obiectului, asa cum se reflecta ea in simtirea si fantezia scriitorului. Dupa partea de vorbire prin care este exprimat, epitetul poate fi: adjectival (determina un substantiv), ex: "jalea mea adanca", "teiul sfant"; adverbial (determina un verb): "suna dulce"; atributiv-predicativ (exprimat prin adjectiv, in componenta predicatului nominal): "amortita li-i durerea". Si din punct de vedere al structurii el poate fi simplu, dezvoltat, dublu-triplu-multiplu. Si multe altele...

| Clawd3lw a răspuns:

Epitetul este un cuvânt descriptiv sau frază cu funcție expresivă, care determină un substantiv sau un verb. El exprimă o însușire deosebită a unui obiect, prezentându-l într-o lumină nouă, aparte.

| bobbyjah a răspuns:

Un adjectiv mai pompos laughing de exmemplu zapada argintie (epitet cromatic)

| cine1cine a răspuns:

Nu iți mai bate joc de utilizatori TPU. E pacat. Poți să scrii pe google cuvantul epitet și iți apar mii de rezultate!

| YoDenii a răspuns:

Epitetul este figura de stil care atribuie insusiri neasteptate, uimitoare substantivelor.

| Justlikeme11 a răspuns:

Epitetul este o figura de stil care arata o insusire.