| Selenastyl2013 a întrebat:

Ce este epitetul?

Răspuns Câştigător
| marmotavorbareatza a răspuns:

Un epitet (din greacă — επιθετον (epitheton) și latină — epitheton; are sensul care e pus lângă, adăugat) este un cuvânt descriptiv sau frază cu funcție expresivă, care determină un substantiv sau un verb. El exprimă o însușire deosebită a unui obiect, prezentându-l într-o lumină nouă, aparte.
"Partea de vorbire sau de frază care determină, în lucrurile sau acțiunile exprimate printr-un substantiv sau verb, însușirile lor estetice, adică acelea care pun în lumină felul cum le vede sau le simte scriitorul și care au un răsunet în fantezia și sensubilitatea cititorului." (T. Vianu)
În funcție de termenii din care este alcătuit, epitetul poate fi simplu, dublu sau triplu. Epitetele care se folosesc de o culoare se numesc "cromatice". Exemple găsim în Pădurea Petrișorului de Mihail Sadoveanu: "...în vârful căruia săgeta spre cer un brad vechi, care vestea cel întâi, printr-un șuiet adânc, sosirea vânturilor."Din punct de vedere gramatical epitetul este adjectiv. Epitetul care exprima o însușire umană și are la bază o personificare se numește epitet personificator.

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

O figura de stil

| Ramona000 a răspuns:

Sara19 a răspuns:

Epitetul este o insusire deosebita, atribuita unui substantiv sau verb, cu scopul de a-l evidentia, de a-l infrumuseta.ex:par de aur, padure de argint, ger amar

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Epitetul este cuvantul adaugat unui substantiv, verb pentru a-l calsifica estetic. Epitetul exprima o insusire a obiectului pe care-l pune intr-o lumina noua impresionand cititorul.

Alte răspunsuri
| Deniiisia a răspuns:

Epitetul este o insusire deosebita,asociata unui substantiv, verb cu scopul de a-l lămuri, a-l determina cât mai nuanţat, de a-l infrumuseta.ex:ger amar, par de aur, padure de argint etc.

| Deniiisia a răspuns:

Epitetul este o insusire deosebita,atribuita unui substantiv sau verb,cu scopul de a-l evidentia, de a-l infrumuseta.ex:par de aur, padure de argint, ger amar, etc.

| GermanDianaAlexandra a răspuns:

Epitetul e figura de stil prin care se atribuie însușiri deosebite obiectelor sau acțiunilor.
Ex: "goala odaie" - epitet simplu
"un greieraș negru, mic, muiat în tuș" - epitet multiplu

| Bortas_Andrei_1993 a răspuns:

Epitetul este o insusire mai deosebita a substantivului sau a verbului de exemplu: Piatra strălucitoare luceste,
stralucitoare-epitet
El merge frumos pe strada.
merge-epitet.

| Sorin_Florea_Valentin_1997 a răspuns:

Buna,
Epitetul reprezinta o inusire speciala care pune obiectul intr-o lumina deosebita.De asemenea este o figura de stil foarte importanta care ne ajuta la descoperirea imaginilor artistice.

Alte răspunsuri
| nuciti a răspuns:

Epitetul este o insusire deosebita, atribuita unui substantiv sau verb, cu scopul de a-l evidentia, de a-l infrumuseta.ex:par de aur, padure de argint, ger amar, etc.