| Andrei21000000000000000000000000 a întrebat:

Ce este mai mult? Un Kilogram de alcool sau un litru de alcool? Vreau si explicatii daca se poate!

Răspuns Câştigător
| Assu53 a răspuns:

Vezi cate persoane imi dau dreptatewinking asa ca eu zic sa te documentezi, si practic sunt sanse slabe sa dovedesti usor pentru ca nu ai cum sa ai tu alcool 100% purwinking, plus ca apar erori de etalonare plus greutatea vasului in care este pus asa zisul alcoolwinking

13 răspunsuri:
| Xennofull a răspuns:

Nu exista kilogram de alchol..adica depinde de starea de agregare..ar trebui sa fie egale din punct de vedere matematic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă scuzaţi, doream să vă întreb dacă pot să râgâi.

| Trynda a răspuns:

Densitatea alcoolului este mai mica decat a apei, deci un kilogram de alcool este mai mult decat un litru de alcool. Uleiul de motor de exemplu: 1 kg de ulei de motor este mai putin decat 1L ulei de motor, datorita densitatii, este mai dens ca apa.

| TOOL a răspuns:

winking tu stii ca litrul este egal cu KGhappy nu? ridica intr'o mana 1 sticla cu apa de 1 litru si in alta 1 corp solid cu 1 kg vezi diferenta sau daca ai balanta ai vedea ca sunt egalehappy Deci parerea mea Sunt 100% egalehappy

| Assu53 a răspuns (pentru TOOL):

laughing) gresitwinking ia tu un litru de ulei si cantarestel sa vezi are 1 kg? laughing)) sa vezi ca va avea 900 gramewinking deci 1kg nu este egal cu un litru, este valabil doar pentru apa

| TOOL a răspuns (pentru Assu53):

Eu am demonstrat asta tu numa cu teoriawinking fa si tu acasa cu o balantahappy sau tine u in mana stanga 1 kg alcol si in cealalta 1 l alcool

| Gabica a răspuns (pentru Assu53):

Din cate stiu eu 1 litru de ulei are 900g...

| Assu53 a răspuns (pentru Gabica):

Vezi ca si Gabica spune la fel ca mine;) asa ca lasa tu teoria aia proasta pe care o sti si documenteazate sa vezi ca doar 1kg de apa =1litru de apa, nu este valabil si la restul substanetelor si uite aici ca sa te conving http://www.lefo.ro/aelfizica/Test3-Studiul%20fluidelor.htm si dai la problema 6 si citeste ce scrie acolo;)

| Assu53 a răspuns (pentru TOOL):

Vezi cate persoane imi dau dreptatewinking asa ca eu zic sa te documentezi, si practic sunt sanse slabe sa dovedesti usor pentru ca nu ai cum sa ai tu alcool 100% purwinking, plus ca apar erori de etalonare plus greutatea vasului in care este pus asa zisul alcoolwinking

| Assu53 a răspuns:

Un kilogram happy raspunsul : alcoolul are densitatea mai mica ca a apei, si 1kg de apa =1 litru de apawinking deci ca sa ai un kilogram de alcool iti trebuie peste 1 lintru de alcool

| Andrei21000000000000000000000000 explică (pentru Assu53):

Deci intro sticla de 1 litru intra 1 Kg de alchool nu-i asa? (am la fizica o problema la lectia densitatea)

| Mariusdorin a răspuns:

Depinde de alcool, dar ca să afli trebuie să stabilesti datele problemei:
m=1kg
densitatea= x (depinde de alcool, poate fi etilic, metilic etc.)=790(alcool etilic și dacă nu știi densitățile caută în cartea de Fizica de a VI-a la densitate)
V=m:densitate
V=1:790=0,00126m cubi=1, 26dm cubi=1, 26l care nu este egal cu 1l.
1kg>1l.

| Valentin_Alupoae_1994 a răspuns (pentru Mariusdorin):

...corecta si pertinenta explicatia!

| Bogdan_George_Blanaruc_1992 a răspuns:

Ca sef la fermentare raspunsul e altfel. 1 kg de alchool nu este egal cu un litru. Imparte 1 kg la densitatea alcolcoolului si aflii cati litri. Exact ca la bere. Cand ai 845 de kg de bere cu o densitate de 1. 0074 in litri rezulta 838.79 litri