| miska a întrebat:

Ce inseamna divizori proprii si improprii?

Răspuns Câştigător
| dariale a răspuns:

Divizori proprii si improprii

Orice nr.este diizibil prin 1 si prin el insusi.Nr.1 si nr. insusi se numesc divizori improprii. Ceilalti divizori ai nr. se numesc divizori proprii.

Exbig grin6={1; 2; 3; 6}

5 răspunsuri:
| victtor a răspuns:

Improprii e atunci cand se imparte la 1 si la acelasi nr, de ex 6 (1 si 6 sunt divizori improprii) si 2, 3 sunt divizori proprii

| CutiePieMarzia a răspuns:

Orice nr. este divizibil prin 1 si prin el insusi. Nr.1 si nr. insusi se numesc divizori improprii. Ceilalti divizori ai nr. se numesc divizori proprii.

| Marinela_Mary_1990 a răspuns:

Divizori impropri sunt 1 si nr insasi cei propri sunt cei care nu sunt =1 si nr insasi se mai scrie si 1

| maichal1999 a răspuns:

Cum pot pune intrebari aici?

| anadark84 a răspuns (pentru maichal1999):

In stanga sus pe o banda verde scrie: pune intrebarea ta aici.
Da click acolo!