| Noctzia a întrebat:

Am si eu o intrebare la matematica:a) Fie A multimea divizorilor improprii ai nr 12. A=?
b) Fie B multimea divizorilor proprii ai nr 12. B=?
c) Verificati daca a si B sunt dijuncte. A reunit cu B=?; A si B sunt?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Divizorii improprii ai unui numar sunt 1 si numarul insusi. Ceilalti divizori ai acelui numar sunt divizori proprii.Deci,putem scrie:
A = { 1, 12 }.
B = {2, 3, 4, 6 }.
Doua multimi sunt disjuncte daca intersectia lor este multimea vida, adica daca nu au elemente comune.In cazul de fata se observa ca A si B sunt disjuncte.
Reuniunea A U B iti da,in acest caz, multimea tuturor divizorilor numarului 12, atat cei proprii, cat si cei improprii.Astfel:
A U B = { 1, 2, 3, 4, 6, 12 }.
Sper ca ai inteles rezolvarea. Oricum, citeste si tu teoria, ca asta e chiar o problema simpla si cred ca te descurcai si singura.

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Ca sa scriu si ultima cerinta la punctul c): B este complementara lui A in raport cu(A U B).Se poate scrie si ca A este complementara lui B in raport cu (A U B).

| anonymousxD a răspuns:

Nu vreau sa fiu rea dar stii ca nu ai voie sa postezi teme pe acest site?
Adica nu ai voie sa postezi aici intrebari din temele tale de la scoala ca sa ti le faca altii.

Acest lucru este scris la intrebari frecvente!winking

UITE CA SA TE CONVINGI!
Ce presupune o raportare?
Atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi raportate. Am creat aceasta functie pentru a limita postarile de pe site care sunt neconforme cu scopul lui si pentru a asigura un climat placut pentru toata lumea pe TPU.
Prin "intrebari neconforme" ne referim la:

intrebari triviale sau nu pot avea un raspuns obiectiv (Ex: "Cum ma simt astazi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceti?" etc)
intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc).
intrebari care contin informatii ce aduc atingere dreptului la viata privata a utilizatorilor TPU.ro sau a tertelor persoane
postari care nu sunt intrebari (de exemplu "uite o melodie faina!")
intrebari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc),
intrebari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc"etc);
intrebari care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitata
! intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta...". Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici )!

Doar ti-am spus ca sa ai grija data viitoare. happy
Papa! :*