| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna expresia  facut pe vapor? La ce se refera?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Expresia s-a nascut in anii "90, cand s-au adus in cantitati foarte mari produse "de marca", facute... nu se stie unde (probabil in tarile asiatice). Componentele au fost fabricate in tari ca vietnam, china, thailanda etc, care au si recunoscut fabricatia componentelor, dar nu si a produselor finale (pe majoritatea carora a fost aplicata si emblema CE Comunitatea Europeana).
Cum marfa exista, a plecat de la destinatie sub forma de componente recunoscute, iar tarile europene au negat produsele (erau contrafacute), asamblarea s-a putut face doar... pe vapor! big grin

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Contrafacut, un produs de o calitate proasta.Se spune ''facut pe vapor'' produselor proaste, de o calitate indoielnica sau produselor contrafacute.

regis
| regis a răspuns:

Intr-adevar, expresia se refera la produse de proasta calitate si contrafacute.
Expresia isi are probabil originea in faptul ca majoritatea produselor contrafacute se fabrica in tari indepartate (cel mai frecvent in China), de unde sunt aduse cu vaporul, in timp mai lung dar cu cheltuieli minime. Exagerand situatia s-a ajuns la expresia asta, ca marfa se produce pe vapor, in drum spre tara de destinatie. Cei drept, in marea majoritate a cazurilor, drumul dureaza mai mult decat procesul de productie.

regis
| regis a răspuns:

Bula, mii de scuze, am vrut sa votez raspunsul tau ca inteligent, am dat DIN GRESEALA stupid. Promit ca ma revansez in alta parte.

| loredanarotariu a răspuns:

Cred ca se refera la produsele importante din Asia, imitatii facute la normal, imitatii ieftine.

| Zoombe3 a răspuns:

rolling on the floor

| mircea a răspuns:

Stii, vaporul pluteste pe apa bineinteles, dar apa aia nu sta asa ca in lighean, ci se misca in valuri, care valuri leagana vaporul si daca tu asamblezi un ceas de exemplu si te legeni si tu, nu prea nimeresti locasurile la toate rotitele ceasului, dar le indesi acolo ca sa faci treaba, ca sa nu mai zic de surubelele alea mici pe care sigur nu le mai gasesti ca sa le pui pe toate. asa ca ceasul acela facut pe mare, se cheama "facut pe vapor", nu?