| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "hc"-ul de la multe statii de trenuri? De ce unele statii au acest "hc" iar altele nu?

Răspuns Câştigător
| Elelei a răspuns:

HC= halta calatori. Nu e statie importanta.
Garile mari, sunt statii cu casier, impiegat, etc.
mai sunt HM halta de marfuri. Halta e oprirea facultativa.

| JicaContra a răspuns (pentru Elelei):

Nu, nu e oprirea facultativa, trenul nu e autobuz, sa vada daca sunt calatori care vor sa urce, si care vor sa coboare, dar numai trenurile cele mai lente opresc in halte, ceva de gen numai "regio", iar in unele halte numai unele regio, nu toate

| DizzoRO a răspuns (pentru JicaContra):

Daca are HC este automat ca nu are casa de bilete?

| JicaContra a răspuns (pentru DizzoRO):

Da, nu au casa de bilete
insa controlorul poate sa dea bilete in tren, si, isi da seama cine s-a urcat de la HC si nu ii da supra-taxa, in plus de la HC in general se urca navetisti care au abonamente

| DizzoRO a răspuns (pentru JicaContra):

Ok mersi mult, insa mai am o intrebare, este ceva caracteristic la fiecare gara daca au casa de bilete sau nu? (azi am fost la o gara unde nu scria hc la final si tot nu avea casa de bilete asa ca a dat bilet in tren)

| JicaContra a răspuns (pentru DizzoRO):

E la, latitudinea firmei de transport feroviar
de exemplu, acum au aparut firme alternative, si exista un tren Bucuresti - Arad si retur la care se dau bilete numai in tren si arata mult mai bine (interiorul) decat CFR-ul si e putin mai ieftin, am mers de 2 ori cu el, mi-a placut la nebunie!

si alta firma care are casa de bilete in Bucuresti, insa numai in Bucuresti, si aia vor sa iti dea supra-taxa daca nu iei bilet de la casa de bilete, dar "scuza" e simpla: "am venit in fuga de la metrou ca sa prind trenul si nu il mai prindeam daca ma duceam pana la casa si inapoi"winking