| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna medicina alternativa?

2 răspunsuri:
| tradaro a răspuns:

Tot ce nu apartine de medicina traditionala este medicina alternativa.
Exemple de medicina alternativa: acupunctura, reflexoterapie, cromoterapie, oasteopatie, fitoterapie, meloterapie, radiestezie, bioenergie, etc.

| danut a răspuns:

Hei, din cate imi aduc aminte asa zisele chesti alternative in afara de medicina naturista se "trageau" sau li se spuneau acum 20 de ani, Spiritism sau Stiinte Oculte din care se trag tehnicile spiritiste ca: radestezia, bioenergia, magnetismul (Vezi cartile "Castele cu stafii si Reincarnarea sau Teoria Spiritualitati"). Mai nou Spiritismul s-a mascat sub denumirea de Paranormal. Oricum s-ar numi tot de la Satana (Dracu) vin.