| smaranta a întrebat:

Ce intelegeti voi prin prietenie? concret, cine poate fi considerat un prieten?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieten este acela care nu-ti trece cu vederea greselile. dar nici nu ti le face publice.

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pentru mine, prietena imi este persoana care se bucura sincer pentru binele meu. Nu care imi este aproape la greu, la greu sunt multi aproape si te compatimesc, ca nu ii costa nimic sa isi dea cu parerea si sa se valorizeze ca prieteni. Insa, atunci cand imi este bine, prieteni sunt cei care se bucura alaturi de mine, care ma incurajeaza sa imi urmez calea, sa fac ceea ce e bine pentru mine, chiar daca asta poate afecta relatia noastra de prietenie. De exemplu, sa plec in Olanda cu un job pe care mi-l doresc, ar fi un motiv ca ei sa se bucure pentru mine, chiar daca asta ar insemna ca relatiile dintre noi se vor raci.

| dulshe a răspuns:

1. Prietenia este umbra serii, care se înteţeşte odată cu apusul soarelui vieţii.
2. Prietenia este iubire fără aripi.
3. Prietenie. Încredere şi respect.
4. Prietenie. O ambarcaţiune suficient de mare pentru a duce doi când este vreme bună, dar numai unul când este vreme rea.
5. Prietenia este şantaj reciproc ridicat la nivel de iubire.
6. Prietenia este o plantă cu creştere lentă şi trebuie să îndure şi să reziste la şocurile adversităţii înainte de a fi îndreptăţită la acest apelativ.
7. Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni nu când au dreptate, ci când greşesc.
8. Prietenia este confortul inexprimabil de a te simţi în siguranţă cu o persoană, fără a trebui să-ţi cântăreşti gândurile, nici să-ţi măsori cuvintele.
9. Prietenia este cu siguranţă cel mai bun balsam pentru durerile provocate de decepţiile din dragoste.
10. Prietenia este întotdeauna o responsabilitate plăcută, niciodată o oportunitate.
11. Prietenul nu iubeste prietenul ci obiectul prieteniei.
12. Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decât de păstrat.
13. O prietenie adevarată este în viaţă ceea ce este o oază în pustiu: un colţ verde de umbra în infernul fierbinte şi galben al nisipului nestatornic.
14. Îmi place să ştiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi. (Oscar Wilde)
15. Prietenia este o delicată legătură a sufletelor printr-o armonie în cele mari şi bune.
16. Prietenia este floarea unei clipe şi fructul timpului.
17. Prietenia este o haină valoroasă care se curăţă când se murdăreşte, nu se aruncă la prima pată.
18. Prietenia constă în a şti că ai un ajutor în plus şi un necaz în minus.
19. Prietenia este firul de aur care leagă inima întregii lumi.

| inna a răspuns:

Prietenia este o relatie dintre doua sau mai multe persoane bazata pe incredere.Normal asa ar trebui, dar in ziua de astazi ma tem ca numai exista o definitie precisa a prieteniei.

| ellai a răspuns:

Acela care te ajuta neconditionat fara sa iti ceara nimic in schimb, cel care stie sa iti pastreze secretele si sa ti le zica pe ale lui, cel care te face sa te simti in siguranta.

| Notme a răspuns:

Cel care te ajuta la greu si nu se da inapoi cand ai nevoie de ceva, cand te poti baza pe el, in care ai incredere si nu te tradeaza. (nu prea se gaseste asa ceva).

| maria4320 a răspuns:

Prieten e cel care imi spune "ai un zambet trist azi, esti aproape urata" sau cel care bate la usa pana ii deschid.

| smaranta explică:

Dar spuneti-mi si unde se gaseste asa ceva ca eu m-am ars de cateva ori si am pus intrebarea asta ca sa vad concret ce crede lumea ca e prietenia sau un prieten. Ce scrieti voi aici e f. frumos dar e de domeniul sf.eu as vrea din tot sufletul sa intalnesti la tot pasul oameni precum i-ati descris voi aici.va multumesc oricum si va doresc sa intalniti in realitate oameni ca acestia.Totusi va rog sa incercati sa gasiti raspunsuri mai concrete, mi-ar fi de mare ajutor, caci astea sunt sabloane, pura teorie.Multumesc sper ca n-am suparat pe nimeni.

| cutza a răspuns:

Prietenul este cel ce intr-un zimbet iti poate citi necazurile si te poate face sa vezi lumea cu ochii deschisi si veseli!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi este prieten cel care nu-si ascunde defectele de teama sa nu-l judec, cel caruia pot sa-i destainui cele mai negre ganduri fara nici o retinere; cel care imi ofera umarul sa ma sprijin fara sa scoata un cuvant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia...nu vreau sa spun vorbe pompoase despre prietenie, cu totii stim ce inseamna prietenia dar prea putini sunt cei care pun in aplicare ceea ce stiu! Prietenie=respect, incredere, dragoste, iertare, etc... Poate fi considerat un prieten parintele, cel care ne-a crescut, pentru mine una mama este cel mai bun prieten deoarece este langa mine mereu, indiferent ca am gresit ori nu!

| Yly a răspuns:

Cel care te ajuta fara sa te intrebe de ce... exista un stadiu in prietenie unde nu mai e nevoie sa vorbesti spre a te intelege.nici sa te sfatuiesti pentru a actiona in comun.

| ines a răspuns:

Care e mereu langa tine si la bine si la rau