| Dan a întrebat:

Ce intelegeti prin prieten adevarat? Cati prieteni adevarati ati reusit sa aveti in viata voastra si cat a durat aceasta prietenie intre voi?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Am citit toate raspunsurile si cel mai mult m-a impresionat raspunsul lui "gbrltdr", care cuprinde tot ce se poate spune despre prietenie. Eu am avut si am prieteni adevarati si eu la randul meu sunt o buna prietena si mai ales, chiar daca la distractii nu prea sunt prezenta, sar in ajutorul prietenilor mei, cand sunt in nevoie si fac si ei acelasi lucru pentru mine.
Am fost un om f. ocupat toata viata mea si la ocazii festive nu am ajuns intodeauna la prietenii mei, dar atunci cand au avut nevoie de sprijinul meu, chiar fara sa mi-l ceara, l-am oferit si cred ca acest lucru este important. Din pacate cerul mi-a luat cateva prietene adevarate si acest lucru m-a marcat. Una din prietenele mele, bolnava find, n-a putut sa-si dea duhul decat in bratele mele si am fost langa ea. Am prietene de o viata si sunt fericita ca, putem comunica uneori doar din priviri, nu trebuie multe vorbe pentru a ne intelege. Desigur ca, sunt si prieteni de conjunctura, care iti sunt prieteni doar atata cat au nevoie de tine, dat nu trebuie generalizat, sunt si oameni buni, care pot fi prieteni adevarati. Daca un asa zis prieten, "te trage in piept", esti si tu vinovat ca, nu ai reusit sa-l cunosti cum trebuie si ai fost artas de "laudele" lui mincinoase. Un prieten adevarat, trebuie sa-ti spuna adevarul, atunci cand gresesti si sa te ajute. Desigur ca si lauda este buna, daca este binemeritata, dar nu acesta este scopul prieteniei.
Familia nu poti sa ti-o alegi in schimb, prietenii in schimb, da si atunci depinde, de fiecare dintre noi ca, sa ne facem prieteni pentru o viata. Sper ca si voi tinerii, sa aveti parte de prietenii de "nezdruncinat", nepieritoare si care sa va ajute atunci vand veti avea nevoie dar, dupa mine, este mai bine sa dai ajutor, decat sa primesti pentru ca, atunci inseamna ca, Dumnezeu te-a binecuvantat si poti sa-ti carmuiesti tu singur "corabia" vietii.

8 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Am avut o singura prietena pe care am considerat-o sora mea, a durat din pacate decat 10 ani, in ziua de azi nu mai poti spune ca ai un prieten adevarat. Un prieten adevarat este acela care este alaturi de tine cu sufletul, cu gandul, este acel prieten care te sprijina cu adevarat atunci cand iti este greu.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Prietenia poate fi inteleasa ca o profunda apropiere sufleteasca. Oricine doreste sa aiba un prieten bun, caruia sa i sa poata destainui. Dar cati dintre noi il poate asculta cu tot sufletul si poate chiar ajuta pe acel timid. Timiditatea este o infirmitate. De multe ori relatia de prietenie dintre doua sau mai multe persoane este luata in ras de catre ceilalti. Este de ajuns o privire pentru ca sincerul sentiment de simpatie sa incolteasca. De ce nu stim cu totii sa apreciem prietenia adevarata cu ochii sufletului si nu doar a fizicului. Un om frumos este o bijuterie care in timp se uzeaza, iar un om bun este si ramane vesnic o comoara. De cine ne ascundem oare? De noi insine. Oare intelegem toti sensul cuvantului prietenie? A fi prieten nu inseamna numai distractie si bani.Asta in nici un caz nu este o prietenie. Este dificil in viata sa fii singur, sa nu ai un prieten caruia sa-i vorbesti, sa nu ai cu cine sa-ti imparti bucuriile, sa nu ai un umar pe care sa plangi(la nevoie). Este un dezastru sa n-ai cu cine sa razi, sa gandesti, sa meditezi. Se spune ca generatia voastra este o generatie fara limite, asta inseamna ca nu ii lipseste nimic si totusi ii lipseste ceva, esentialul: prietenia.
Un prieten bun cred ca nu va cauta sa faca ce-i place lui ci va cauta sa faca ce iti place si te ajuta pe tine. Un bun prieten nu te va judeca si va gasi circumstante atenuante pentru tine, un bun prieten este langa tine si te va ajuta sa cauti solutii de rezolvare la problemele tale. Greutatile tale vor fii si greutatile lui, bucuriile tale vor fi si bucuriile lui, va plange alaturi de tine si va rade alaturi de tine. El va sti sa simta alaturi de tine, cand vei fii bolnav, el va simti durerea la fel ca tine. Acest prieten bun este bland, gentil si milos. Un bun prieten este capabil sa ierte si sa uite! Un bun prieten nu te va jigni, nu iti va vorbii urat, un bun prieten nu te dezamageste, ci iti va fi credincios, nu se va preface niciodata. E greu sa il gasesti, dar daca ai reusit acest lucru, cred ca poti fi fericit!
Prietenia este rodul timpului, ii trebuie ani sa se coaca.
Pot spune ca am fost fericita ca am avut o prietena adevarata care a fost alaturi de mine la bine si la rau, dar pe care Domnul mi-a luat-o si m-a vaduvit de acest sentiment. A fost singura mea prietena, dar Dumnezeu mi-a inlocuit-o cu alta persoana...chiar nu mai speram ca exista prieteni adevarati. Nici nu sti cand viata iti scoate in cale "fratele","sora" sau "perechea" ideala in sentimente si gandire...

| gabriela a răspuns:

Nu stiu altii cum inteleg prietenia, dar mie cei mai adevarati prieteni i-mi sunt mama si cele doua surori. Nu se compara cu o amicitie, suntem patru surori, cu mama impreuna, nedespartite. La bine si greu ne sustinem si ne spunem totul. Tatal decedat, de aceea doar fete. Sa va iubiti parinfii, fratii, surorile! Este cea mai sincera prietenie.

| Dan explică:

Multumesc pentru raspunsurile voastre, m-ati facut sa plang, da asa este, un prieten adevarat este ca o sora sau frate, care este alaturi de tine. sad

| anka a răspuns:

Prieten adevarat e cel care te suporta cu bune si rele, te ajuta neconditionat, nu te barfeste pe la spate, nu te invidiaza, sare in ajutor de cate ori ai nevoie de el si probabil ca ar mai fi de spus dar nu imi vin acum. Sa stii ca in scoala am avut prietene adevarate mai putine decat degetele de la o mana dar din pacate ne-am despartit, fiecare si-a facut o familie, fetele s-au mutat in alt oras sau chiar in alta tara si drumurile noastre s-au separat.

| cornel a răspuns:

Am o prietena de 2 ani de zile si ne intelegem binehappy

sa vedem cat dureaza eu vreau sa dureze pana la adanci batranetihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenie adevarata.
Eu inteleg prin prietenie adevarata, 2 oameni care se inteleg foarte bine, care sunt legati unul de celalalt, care se sprijina unul pe altul, care pot avea incredere deplina unul in celalalt, care isi spun adevarul, indiferent ca e de bine sau de rau, care raman unul langa celalalt la bine si la rau.
Eu una nu stiu exact cati prieteni adevarati am avut dar nu am avut nici multi nici putini.
Din moment ce erau prieteni adevarati, am petrecut o perioada indelungataa. cu o fata 5 ani. si s-a spulberat in cateva secunde totul oh go on si asa prietenia noastra nu prea mai mergea iar ea deja se apropiase foarte mult de o alta colega acum suntem prietene bune dar nu la fel ca inainte.
Tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat e acela care-ti spune adevarul mereu, indiferent ca iti convine sau nu.care este alaturi de tine chiar si in clipele cand esti cel mai trist si ai impresia ca esti singur/a pe pamant. Un prieten adevarat iti da mereu un sfat si nu-ti impune vreodata sa-l urmezihappy
Am o prietena de 3 ani de zile si ne intelegem foarte bine, speram sa ramana mereu la felhappy