| GoSsip GiRl a întrebat:

Ce lungime are Marele Zid Chinezesc?

15 răspunsuri:
| Slavic a răspuns:

Zidul a fost din nou prelungit spre est si spre vest pana la o lungime de 10 000 km

| xibalba a răspuns:

3000 km

| Gregory a răspuns:

Salutare! Nu se poate preciza cu exactitate, deoarece s-a ajuns la concluzia că ar avea o lungime controversată, însă după date mai recente ar avea o lungime de 6 350 km, zidul principal având 2 400 km lungime.
Sărbători fericite! happy

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Constructie gigantica a lumii antice, Marele Zid Chinezesc masoara 6 400 de kilometri lungime, este prevazut din loc in loc cu forturi cu aspect paralelipipedic si turnuri inalte de aparare, are o inaltime de 8 metri si o latime de 6, 5 metri meritandu-si statutul de "cel mai lung zid de pe Terra". Pentru a-si proteja statul pe care il unificase, primul imparat al Chinei, Qin (221-210 i.Hr.) porunceste sa fie legate intre ele fortificatii cladite de predecesorii sai. Astfel va inainta atat spre est cat si spre vest, pe o lungime totala de circa 5000 kilometri, realizand cel mai lung zid ce va deveni, ulterior, celebru. In timpul urmatoarei dinastii, Han (206-220 i.Hr.), zidul a fost din nou prelungit spre est si spre vest pana la o lungime de 10 000 kilometri lungime. Suferind stricaciuni mari de-a lungul unui mileniu, Marele Zid Chinezesc a fost refacut pe circa 6400 kilometri in timpul dinastiei Ming (1368-1644), dinastie ce a fixat si capitala statului la Beijing (forma in care s-a pastrat pana astazi).

| alina_1192 a răspuns:

Pai hai sa luam o harta si sa-l masuram happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 400 de kilometri lungime

| wiNNzor a răspuns:

Potrivit ultimelor cercetari facute asupra Marelui Zid Chinezesc, monumentul este mult mai lung fata de cum se credea initial.

Cu ajutorul tehnologiei cu infrarosu, oamenii de stiinta au descoperit ca monumentul masoara 8. 832 de kilometri si nu 4. 998 de kilometri, cum se credea initial, informeaza The Telegraph.

Potrivit oamenilor de stiinta chinezi, aproximativ 70% din monument este compus din zidul propriu-zis, iar restul este o combinatie de bariere naturale formate din rauri si dealuri.

Primele sectiuni sunt vechi de peste 2. 000 de ani, dar au fost reconstruite si extinse in timpul Dinastiei Ming.

Oamenii de stiinta trag un semnal de alarma asupra degradarii zidului. "Marele Zid este amenintat de schimbarea climatica si de constructiile masive de strazi", a declarat unul dintre cercetatori.

| diablo4life a răspuns:

6400 km lungine... poate fi observat chiar de pa lunawinking cu placere

| livesportro a răspuns:

10 000 km

| doru19971 a răspuns:

Am citit pe wikipedia si ziceau ca are 6350 de km

| Vladutz_Yulyan_1998 a răspuns:

21.196,18 km

| Vladutz_Yulyan_1998 a răspuns:

21.196,18km