| Adrianadiafg a întrebat:

Ce marca de router este mai buna?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pe lângă ce s-a zis deja, și Asus și TP-Link sunt foarte bune.
Însă cele Asus sunt scumpe în general.

Contează viteza și protecția.
Exista routere cu VPN dacă vrei protecție. (să-ți protejezi IP ul)

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Dap, poti cumpara un router Asus la mana a doua, instalezi Asus Merlin (eventual John fork) si amtm. Cu amtm formatezi discul atasat si instalezi Diversion si Skynet. Este o protectie foarte buna contra hackerilor. Pe Merlin simplu poti instala dnscrypt iar pe John fork ai DNS over TLS din meniu. Alegi serverele de DNS Cleanbrowsing si esti super-protejat.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pentru acasă, oricare e bun cât timp își face treaba

| ziftode a răspuns:

Cisco EVIDENT
daca nu cisco, atunci Linksys (tot firma cisco, dar pentru public)
Synology
Negear
urmat de D-Link, care are si propriul cloud
restul, sunt tot o apa si un pamant

insa pana la urma toate fac routere bune, depinde de pret si performante

| Rihhana1 a răspuns:

Oricare dupa parerea mea, daca este instalat cum trebuie.
Eu una am Tp-link.