| Moggy a întrebat:

Ce meserii platite oarecum decent poti practica fara facultate?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Constructor si agricultor. Baiatul meu, in agricultura, are angajati si-i plateste cu 100 lei la zi, tigari, cafea, mancare, apa, suc si, uneori, cate o bere sau pălincă.

| cristi202 a răspuns:

In general, meseriile din constructii sunt inca bine platite la noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sofer de tir

| sierra1 a răspuns:

Fierar betonist - e plătită mai mult decât decent, excelent. Succes

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sudor.

| Crackman a răspuns:

Marinar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hairstylist, bucatar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, unii angajeaza fara facutate, de exemplu iti trebuie liceu terminat sa te angajezi in domeniu calculatoarelor. Dar iti mai trebuie alte diplome, trebuie sa urmezi un curs, sa ai experienta macar. Nu te angajeaza nimeni fara, doar daca ai terminat un liceu tehnic/economic si ti-a dat si diploma sa lucrezi.
Acum exista multe domenii, cursuri, care necesita liceu terminat.
Pentru job-urile in bucatarie si curatenie nu ai nevoie de 12 clase. Pentru cele la calculatoare, frumusete ai nevoie de 12 clase.
Salariul mai depinde si de gradele de la locul de munca. Freelancer isi ia pe client, cel cu serviciu primeste acelasi salariu lunar. Si unora nu le convine sa lucreze la firma cuiva.

| armiaso a răspuns:

Electrician, instalator, sudor, lacatus, etc
e lipsa de meseriasi in aceste domenii iar veniturile sunt foarte mari si la angajator si independent.

Răspuns utilizator avertizat
| And4eisis77 a răspuns:

Fara facultate nu se practica prea multe in romania.In principal in constructii