| missGirlDeea a întrebat:

Ce meserii acum sunt bine platite?

Răspuns Câştigător
| drbear a răspuns:

Mai,o sa fiu sincer! Ce inseamna bine platit? Pa ca doctor ai 1000 de lei salariu dupa 6 ani de facultate si fiind rezident, spaga deloc. Ca avocat, dupa facultate trebuie stagiatura 3 ani, asta daca prinzi un post la un cabinet, ca e batalie. Salariul de asemenea e de mizerie. In banci se incepe cu 1000 de lei, si nu prea se mai urca ca bancile se restrang si inchid filiale nu deschid altele si nu prea fac angajari. Ca profesor incepi cu 7 milioane pe luna. In vanzari incepi cu 10-12 milioane dar depinde apoi cat vinzi, insa sunt foarte multi si trebuie sa fii foarte bun de gura ca sa vinzi. Economist-contabil? Da te poti angaja la o firma de contabilitate si sa iei 1200 pe luna,dar ca sa iti faci tu cabinetul tau trebuie sa iei examenul de expert care e foarte greu si apoi sa gasesti clienti, care iarasi cand esti tanar si neexperimentat vin foarte greu.

Oricat de mult ti-ai dori, in Romania si afara, meseriile de studii superioare sunt FOARTE PROST PLATITE si trebuie sa fii FOARTE BUN ca sa poti scoate macar 3000 de lei/luna, dar doar dupa 25-30 de ani.
In schimb, Instalatorul mi-a luat 120 de lei ca mi-a reparat o teava in aproximativ o ora. Un electrician mi-a luat 1000 de lei pe 2 zile de munca, zugravul 1500 de lei pe 5 zile,mecanicul auto nu mai zic...
DECI PROFESIILE DE LICEU SI SCOALA PROFESIONALA sunt bine platite pentru ca nu mai sunt oameni buni. Toti au plecat in Italia sau Spania si cineva trebuie sa se ocupe.
Daca esti fata iti recomand croitoreasa,cosmeticiana,coafeza,chelnerita,etc. Daca te pricepi,incepi aici, muncesti si afara, strangi niste bani si te intorci aici si iti faci salonul/magazinul tau pana in 30 de ani!
Intelegeti copii, TOATA LUMEA ARE FACULTATE si nimeni nu mai are nevoie de altii happy, sorry.

8 răspunsuri:
| emabrumareanu29 a răspuns:

Buna. iti propun un job. reprezentant/coordonator la giada rome sau ladys.daca te intereseaza,id-ul meu este ema_brumareanu@yahoo.com si iti pot da mai multe detalii.

| ZvT a răspuns:

Cea mai veche meserie.

| bendis92 a răspuns:

Orice in domeniu economic, informatic si alimentar (daca vrei sa fi producator). Poate si vestimentar, dar aici dureaza pana cand iti creezi un nume, pana te promovezi, etc. Numai bine!

| Matt24 a răspuns:

Domeniul informatic...si este unu de viitor, adica calculatoarele, smartphonurile si tabletele se inmultesc foarte rapid...va fi nevoie de persoane pentru a le crea, repara, imbunatati.

| sensa a răspuns:

Hmmmm...pai sa vedem.meseria de prostituata(dar si mai bine de proxenet), traficant(de orice fel), si parlamentar(sau ceva ce tine de stat.la un nivel mai inalt.nu vb de bugetari)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cata dreptate are drbear! Din pacate meseriile de jos de la noi in tara sunt mai bine platite si nu numai...

| Victor979 a răspuns:

Avocat

| junkyx a răspuns:

Cele mai bune platite sunt la sn la medicina si la drept