| Diana_7451 a întrebat:

Ce metode de decolorare a parului stiti? Am invedere nu tot parul, dar as vrea sa incerc o suvita. Am auzit de metoda cu apa oxigenata..., dar nu arde parul? Sunt bruneta.

Răspuns Câştigător
| Agradável a răspuns:

O solutie de peroxid (apa oxigenata) deschide nuanta parului, dar eliminand pigmentii din par, prin usoara "ardere".

Ambele sunt in functie de concentratia solutiei folosite si durata aplicarii.

Mai sunt si vopselele comercializate, a caror compozitie chimica nu sunt cunoscute...

Sper ca ti-am fost de folostongue

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vopsea din plante Henna, ceaiul concentrat de mușețel, fiertură de frunze de nuc.
Pa, pa.

| Diana_7451 explică:

Nu vreau sa-mi distrug parul, deci daca si voi face o decolorare, va fi peste cativa ani. Acum doar ma interesez.