| anonim_4396 a întrebat:

Ce-o sa fie in 2012? eu am auzit ca se inverseaza poti li asa ne vom duce toti pe rapa, cica asa au disparut dinozauri inversandu-se poli da acum ce ziceti? spuneti-va parerea pentru ceo sa fie

Răspuns Câştigător
| matrixismyname a răspuns:

Fiindca NU ma pricep in asa ceva ma abtin, insa banuiesc ca daca nu era adevarat zicea vreun specialist ceva ca e vrajeala...si cum toti s-au abtinut straight face

Oricum ceva stiu sigur, polii nu se inverseaza intr-un an sau intr-o zi, le trebuie cel putin cateva sute de ani. Oricum ceva se intampla sigur datorita schimbarilor de vreme (inainte iarna incepea prin octombrie-noiembrie, si tinea pana prin februarie, acum incepe prin decembrie si tine pana in aprilie [nu e ceva oficial, e ceva ce am observat eu] deci se cam schimba vremea)
Eu zic ca cel mai rau caz o sa avem 2 anotimpuri gen iarna/vara.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Simple speculații!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Dinozaurii se pare ca au disparut in urma unei serii de evenimente, impactul cu ateroidul ce a cazut in peninsula Yucatan si a declansat datorita undelor de soc eruptii violente in regiunea Indiei, apoi o perioada indelungata de iarna si seceta care au pus capac dinozaurilor.
Cel mai recent dezastru s-a petrecut in cuaternar, au disparut multe specii, printre care si mamutul, cauzele speculate au fost diverse, s-a vehiculat chiar ca omul preistoric sa fi cauzat aceasta extinctie masiva, dar cea mai plauzibila se pare ca a fost o reasezare a placilor tectonice, rezultata cu deplasarea cu circa a 800 km a intregii scoarte terestre, inundatii si cutremure de proportii, unii zic ca la asta se refera cartea lui Noe.
Parerea mea referitoare la 2012 este ca celor care au facut acel calendar li s-a terminat materialul tipografic: fie cerneala, hartia, placile de piatra sau ce alt material or fi folosit.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Asa au zis si despre 2000; 2003 si nu s-a dus lumea
Astea sunt numai povesti de copii mici.

| leonardo a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa te duci mai des la scoala, sau sa fii mai atent daca tot esti prezent. Astfel, daca se sfarseste lumea in 2012 macar o sa te prinda si pe tine ca stii sa scrii. Nu e o mare realizare dar, decat nimic... Despre 2012 recomand cu caldura cateva documentare pe Nat Geo si Discovery unde se simuleaza astfel de scenarii: inversarea polilor, un cutremur cu magnitudine de peste 10, o mega eruptie vulcanica, impactul cu un asteroid sau un razboi nuclear.

| matrixismyname a răspuns:

Trebuie sa raspund asta, sper sa nu va suparati. Cum puteti sa raspundeti la o intrebare stiintifica cu raspunsuri gen "cand vrea dumnezeu"?

| theorizer a răspuns:

Daca nu s-a sfarsit ea lumea in 2000 de ani slabe sperante sa se mai sfarseasca prea curand

| antonia09 a răspuns:

Cine este pasionat de Geologie, Speologie si Fizica poate sa iti dea un raspuns cat se poate de realist. Eu nu sunt expert insa tind sa cred ca inversarea polilor Terrei poate cauza cutremure puternice sau alte calamitati naturale pana la ceva foarte extrem divizarea acesteia in doua. Insa cum acest lucru nu s-a intamplat in cei peste 2000 de ani de existenta tind sa cred ca mai dureaza mult pana acest lucru se poate intampla.
Este cert faptul ca pe zi ce trece suntem martorii la multe schimbari climatice cu efecte drastice asupra Terrei, depinde insa de "noi" si de ceea ce putem face pentru a remedia anumite aspecte pentru protejarea ei.
De curand s-a simtit o activitate mai intensa la Vulcanul Etna din Italia si acolo este monitorizata orice miscare deoarece dupa cum bine stiti acesta se afla in vecinatatea oceanului.

| spad3r a răspuns:

Lumea nu se va sfarsi decat cand va vrea Dumnezeu, noi nu putem face nimuc, asa ca stai linistit, mai traiesti tu, ca si eu, dar probabil o sa murim multi in 2036... oriqm BYEBYE

| ßüттέяŦℓÿ a răspuns:

Nu cred ca va veni sfarsitul lumii.toty o sa murim odata cand va vrea dumnezeu.la toty ne vine moartea odata si odata.

| adidas_2976 a răspuns:

Prostii...nu o sa se intample nimic.

| Flyn a răspuns:

laughingnu cred ca vine sfarsitul lumii.confused. stai linistit! ca nu se intampla nimic...

| KinG_5058 a răspuns:

Pai s-ar putea sa fie niste eruptii solare care near duce inapoi cam prin evul mediu:? s-ar putea sa moara si niste oameni(de plictisealarolling on the floor)...in rest nu cred ca s-ar putea intampla altceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste pe http://theodor1998.wordpress.com/ si lasa si comentariu la filmulet

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic dar nu e de bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred tot asa