| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum au disparut dinozauri

Răspuns Câştigător
| Uana_5406 a răspuns:

Prima si cea mai cunoscuta din aceste ipoteze este impactul unui meteorit urias sau al unei comete cu Pamantul, eveniment ce s-ar fi produs in epoca in care au disparut si dinozaurii. Locul impactului acestui meteorit -identificat recent in peninsula Yucatan, in Mexic- este o "cicatrice" uriasa in forma unui crater cu diametrul de 200 km. Impactul acestui corp ceresc se presupune ca ar fi determinat aparitia unui nor urias de vapori care ridicandu-se si ajungand in atmosfera a acoperit cu o "perdea" nemaiintalnita cerul, oprind astfel razele solare sa mai ajunga pe pamant. Rezultatul a fost inevitabil: vegetatia de pe Terra, lipsita un timp indelungat de soare, a disparut in cea mai mare parte, ceea ce a dus in final si la disparitia dinozaurilor care au murit prin infometare.
Ceea ce nu poate explica insa aceasta ipoteza este insa de ce catastrofa i-a afectat numai pe dinozauri. Cum cel putin cinci specii din epoca respectiva supravietuiesc, nu se poate explica clar de ce efectul impactului a actionat selectiv. Cert este insa faptul ca daca disparitia dinozaurilor nu s-ar fi produs, istoria Pamantului ar fi fost poate cu totul alta. Aceasta deoarece extinctia lor a permis mamiferelor existente in epoca sa se adapteze situatiei, sa evolueze incet si sa cucereasca planeta.

A doua ipoteza cu privire la disparitia dinozaurilor este mult asemantoare cu prima, diferind printr-un singur aspect: necesitatea producerii impactului in peninsula Yucatan. Aceasta deoarece aici existau si exista mari depozite de sulf, care in urma impactului au fost proiectate in atmosfera. Raspandirea necontrolata a sulfului in atmosfera a otravit majoritatea formelor de viata, printre acestia aflandu-se si dinozaurii.

O a treia ipoteza cu privire la disparitia dinozaurilor de pe Terra a fost emisa de curand de astrofizicianul Juan Collar de la Universitatea Carolina de Sud (Statele Unite) care considera ca acestia ar fi disparut datorita unei forme de cancer declansate de stelele din galaxia noastra. Ei ar fi fost victimele descarcarilor masive de particule neutrino, emise de stelele care s-au stins. Aceste particule, intrand in coliziune cu nucleii atomilor din organismul dinozaurilor, au prejudiciat structura AND-ului, rezultand mutatii cancerigene.

23 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Au murit la potophee hee)

| Boby a răspuns:

Da

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cineva zicea ca era glaciara a venit din cauza unei ciocniri cu un asteroid... S-a facut frig tare dintr-o data si s-au congelat... Mamiferele cu sange cald au supravietuit catastrofei..., tot la fel au facut si vietatile cu sange rece mai mici, care au reusit sa se adaposteasca.
Vezi aici
http://www.robbybubble.ro/articles/disparitia-dinozaurilor.php
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dispari%C5%A3ia_dinozaurilor
http://www.enigme.ro/enigme/Dinozauri/79/Disparitia-dinozaurilor.html

| ka2 a răspuns:

Conditii atmosferice... e clar ca s-a dat un "reset" la pamant...

| danut a răspuns:

Au disparut dinozauri? :-(

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-am mancat eu la micul dejunlaughingups...erau dinozauri din jeleu a nepoatei melehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe rand

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era glaciara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dinozaurii au disparut din cauza unui meteorit care a cauzat un frig imens

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu sigur dar cred ca a fost omoratzi de asteroid

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au murt ca era cu asteorid uras apoi au erupt vulcani dupa acea un nor urias a acoperit soarele pentru ca cateva luni asa au murit dinozauri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da stiu eu marian am 10 ani si sunt in clasa a-iv-a dinozaurii au disparut acum 65 de milioane de ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima si cea mai cunoscuta din aceste ipoteze este impactul unui meteorit urias sau al unei comete cu Pamantul, eveniment ce s-ar fi produs in epoca in care au disparut si dinozaurii. Locul impactului acestui meteorit -identificat recent in peninsula Yucatan, in Mexic- este o "cicatrice" uriasa in forma unui crater cu diametrul de 200 km. Impactul acestui corp ceresc se presupune ca ar fi determinat aparitia unui nor urias de vapori care ridicandu-se si ajungand in atmosfera a acoperit cu o "perdea" nemaiintalnita cerul, oprind astfel razele solare sa mai ajunga pe pamant. Rezultatul a fost inevitabil: vegetatia de pe Terra, lipsita un timp indelungat de soare, a disparut in cea mai mare parte, ceea ce a dus in final si la disparitia dinozaurilor care au murit prin infometare.

Ceea ce nu poate explica insa aceasta ipoteza este insa de ce catastrofa i-a afectat numai pe dinozauri. Cum cel putin cinci specii din epoca respectiva supravietuiesc, nu se poate explica clar de ce efectul impactului a actionat selectiv. Cert este insa faptul ca daca disparitia dinozaurilor nu s-ar fi produs, istoria Pamantului ar fi fost poate cu totul alta. Aceasta deoarece extinctia lor a permis mamiferelor existente in epoca sa se adapteze situatiei, sa evolueze incet si sa cucereasca planeta.

A doua ipoteza cu privire la disparitia dinozaurilor este mult asemantoare cu prima, diferind printr-un singur aspect: necesitatea producerii impactului in peninsula Yucatan. Aceasta deoarece aici existau si exista mari depozite de sulf, care in urma impactului au fost proiectate in atmosfera. Raspandirea necontrolata a sulfului in atmosfera a otravit majoritatea formelor de viata, printre acestia aflandu-se si dinozaurii.

O a treia ipoteza cu privire la disparitia dinozaurilor de pe Terra a fost emisa de curand de astrofizicianul Juan Collar de la Universitatea Carolina de Sud (Statele Unite) care considera ca acestia ar fi disparut datorita unei forme de cancer declansate de stelele din galaxia noastra. Ei ar fi fost victimele descarcarilor masive de particule neutrino, emise de stelele care s-au stins. Aceste particule, intrand in coliziune cu nucleii atomilor din organismul dinozaurilor, au prejudiciat structura AND-ului, rezultand mutatii cancerigene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Qnjzngvbbnnnnbznjbnjvjzvnzjvnzjvnzjvnzjvnzjvn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O nouă teorie susţine că dinozaurii au murit din cauza scăderii temperaturii şi nu aşa cum s-a spus până acum, din cauza unei comete care ar fi lovit Pământul în urmă cu 65 de milioane de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate sa fie cum a spus si Uana, dar putea sa fie orice...
cum ar fi un vulcat activ sau alceva...nu cred ca stie nimeni pentru ca nimeni nu a fost acolo sa vada (si Uana pute pls o poza cu craterul din Yucatan-Mexic te rogbig grin)

| flori_8244 a răspuns:

IMPACTUL UNUI ASTEROID SAU ERUPTIA UNUI VULCAN. A APARUT O TEORIE CONFORM CAREIA NISTE INSECTE PURTATOARE DE BOLI SUNT RESPONSABILE

| ionutcatalinpetreanu a răspuns:

Au disparut majoritatea, dar pasarile sunt theropode, deci sunt saurishieni deci, dinozauri!

| dragos40 a răspuns:

Mai exista si alte teorii cu privire la disparitia dinozaurilor dar dovezile nu sunt atat de sustinute ca primele doua. O alta teorie spune ca dinozaurii au disparut intr-adevar dup ace Pamantul s-a lovit cu un asteroid, darn u din cauza vaporilor care impiedicau soarele sa incalzeasca pamantul ci din cauza ca asteroidul a lovit intr-o zona in care exista mult sulf si acesta odata raspandit in aer a otravit plantele si animalele printre care si dinozaurii.

| dragos40 a răspuns:

Mai exista si alte teorii cu privire la disparitia dinozaurilor dar dovezile nu sunt atat de sustinute ca primele doua. O alta teorie spune ca dinozaurii au disparut intr-adevar dup ace Pamantul s-a lovit cu un asteroid, darn u din cauza vaporilor care impiedicau soarele sa incalzeasca pamantul ci din cauza ca asteroidul a lovit intr-o zona in care exista mult sulf si acesta odata raspandit in aer a otravit plantele si animalele printre care si dinozaurii.

| dragos40 a răspuns:

Dinozauri au murit pentru ca un asteroid imens cat un oras a lovit vix in mijlocul pamantului si asa au murit dinozauri dar erau uni care au reusit sa se ascunda si asa au supravietuit dar un nor urias a acoperit pamantul ca o patura si sa facut o seceta si o foamete mare sa toate plantele au murit si restul dinozaurilor care au supravietuit au murit de fuame. :d

| Dan123456789 a răspuns:

Înainte de dispariţia dinozaurilor, acum 65 de milioane de ani, s-a produs o erupţie vulcanică de mari proporţii pe actualul teritoriu al Indiei. Acest fenomen a dus la încălzirea planetei dar şi la uciderea vieţii de pe fundul oceanului, relevă un nou studiu.În lumea ştiinţei este acceptată teoria conform căreia extincţia dinozaurilor s-a produs ca urmare a unei coliziuni dintre un asteroid cu diametrul de 9 kilometri şi Pământ. Cu toate acestea, cercetătorii de la Universitatea din Washington au descoperit că numărul vieţuitoarelor din adâncuri era deja în declin ca urmare a unor efecte produse de o erupţie vulcanică din Platoul Deccan, din India. (Descopera.ro)

| costyro74 a răspuns:

Nu cred ca deocamdata se cunoaste cu siguranta motivul disparitiei celei mai mari parti a speciilor de dinosauri din cretacic mai ales ca se pare ca cel putin cea mai mare parte a lor aveau sange cald iar declinul lor a inceput cu sute de mii sau chiar milioane de ani inainte de granita k-t, deci disparitia lor nu a fost chiar instantanee -poate doar la scara geologica-iar meteoritul din yucatan doar a cazut intr-un moment si un loc fatal pentru ei.Deci parerea mea este ca daca ar fi fost numai mateoritul si nu mai multe cauze dinosaurii in forma lor clasica ar fi putut supravietui. Oricum in afara de multe specii de reptile din acea perioada o parte mai evoluata a dinosaurilor si anume raptorii a supravietuit extinctiei sub forma pasarilor din prezent-spre exemplu singura deosebire dintre un strut si un raptor din perioada cretacica este disparitia cozii si a dintilor. Deci pentru a admira o mica parte din maretia acelei epoci nu trebuie facut decat un drum la gradina zoologica iar imaginatia poate face restul.