| enigmatica a întrebat:

Ce poti sa faci cu Python si unde trebuie sa scriu codurile Python pentru a vedea efectele?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Python e un limbaj de programare si poti face cu el ce faci si cu alte limbaje de programare.

este un limbaj interpretat dar si compilat. codul il scrii intr-un editor text, il salevzi cu extensia necesara si il rulezi sau il compilezi depinde de ce ai nevoie.

| enigmatica explică (pentru suntserios):

Cu ce extensie trebuie sa il salvez? Sunt incepatoare.

| suntserios a răspuns (pentru enigmatica):

Pana la extensie mai ai nevoie de un interpretor pe care pun pariu ca nu il ai. asa ca pune mana si citeste documentatia, sau mai bine invata bazele programarii si pe urma te apuci de python. nu e deloc un limbaj pentru incepatori din punctul meu de vedere.

http://docs.python.org/2/tutorial/

| enigmatica explică (pentru suntserios):

Stiu html. Pe mine ma intereseaza unde scriu codurile Python (trebuie sa instalez ceva?), cum salvez si unde vad rezultatul de la Python.

| suntserios a răspuns (pentru enigmatica):

Html nu inseamna programare. ti am dar un tutorial si ti am si sexplicat. Ai nevoie de un iterpretor de python asa cu si php are nevoie de un interpretor de cod. codul il scrii intr un fisier txt cu extensia.py parca. Citeste tutorialul care ti l am dat si nu incerca sa programezi dupa ureche ca nu iese nimic.