| eeeeeeeeee a întrebat:

Ce-s vopselele acrilice?

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Vopselele acrilice sunt vopsele cu uscare rapida, ce contin pigment de culoare suspendat intr-o emulsie de polimer acrilic. Acestea si-au facut aparitia pe piata la inceputul anilor 50, dar bineinteles ca la noi au fost disponibile mult mai tarziu. Acrilicele se dilueaza cu apa si in functie de dilutia cu care se lucreaza sunt asemanatoare atat uleiurilor cat si acuarelei.

| machupicchu a răspuns:

Vopsele care au in componenta lor dispersii acrilice apoase cu diferite proprietati(polimeri acrilici) in afara de pigmenti, etc...

| eeeeeeeeee explică:

Machupicchu, nu stiu chineza.tongue

| andreea_8479 a răspuns:

Acrilicele sunt culori pe baza de apa cu viteza mare de uscare. Aceste culori se dilueaza cu apa dar devin insolubile in acest mediu dupa uscare. In functie de cat de mult sunt diluate sau combinate cu medii, geluri sau paste acrilice, rezultatul final poate semana cu pictura in acuarela, in ulei, sau poate avea caracteristici proprii picturii in culori acrilice, caracteristici ce nu pot fi obtinute prin alte tehnici de pictura. Aceste particularitati fac din culorile acrilice cel mai versatil instrument de exprimare artistica la indemana artistilor plastici. PicturaOnline.ro a selectat pentru dumneavoastra cele mai bune culori acrilice si cele mai utile si frumoase seturi de pictura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopsele ecologice fara miros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt vopsele sintetice obtinute cu ajutorul derivatilor acidului acrilic