| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu minim trebuie sa ai in Romania ca sa traiesti decent?

13 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

E in functie de cheltuielile pe care le ai.

| Vasilicamosbatran a răspuns:

3000 lei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Defineste decent

| Eisenheim a răspuns:

Dacă ai locuință proprie și ești singur și ai o mașină cu care circuli doar in localitate, 3000 Ron lunar îți ajung,dacă mănânci doar ce e mai ieftin,nu ai centrala termica ci doar o sobă in care faci foc doar seara, un aragaz pentru mâncare, apa, curent electric, așa poți ieși la limită, nu îți rămâne nimic dar nici nu rămâi dator happy

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu stii ce inseamna decent? Cauta pe dex daca nu ai cuvintele astea in vocabular.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Ai încercat putin sa fii interesant?

Uite ca am cautat si in dex...

decént, ~ă a 1 Care este lipsit de pretenții.

Acu presupuneam ca si eu si tu si el aveam aceleași pretenții, sau il pun iar sa definească decent?

| sweetys a răspuns:

La ce te referi când zici decent? Poți sa trăiești cu 3000 lei decent, sau sa nu îți ajunga 3000€. Depinde de cheltuielile tale și pe ce dai banii.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Decént, ~ă a 1 Care este lipsit de pretenții

Adica fara fite, n-ai cea mai scumpa masina, n-ai chirie de mii de lei, nu ai haine de sute de euro bucata (cum am eu laughing ), nu iti permiti mai mult de 1-2 iesiri la restaurant lunar... Ai bani cat sa iti acoperi toate necesitatile iar la sfarsitul lunii ramai cu cateva sute de lei cel mult.

Daca se referea la ce salariu minim trebuie sa ai ca sa supravietuiesti, atunci te gandeai ca nu ramaneai nici pe - nici pe +.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt mai multi factori
Una e sa locuiesti in capitala sau in Cluj, alta e sa locuesti intr-un oras mic
una e sa stai intr-un apartament de 3-4 camere si o familie de doi adulti si 2-3 copii, alta estai intr-o garsoniera la periferie
Una e iti cumperi haine de la mall, alta de la SH
Si exemplele pot continua
Vorbim de utilitati, mancare, cheltiueli miminale o familie formata din doi parinti si mimin un copil scolar cel putin 3500-4000 roni

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Pentru mine poate decent inseamna chirie de mii de lei. Ca vreau sa stau intr-un loc decent. Ca acolo imi petrec majoritatea vietii de zi cu zi si vreau sa am comfort.

Poate pentru mine decent inseamna sa merg macar o data pe weekend la restanurant.

Poate pentru mine decent inseamma ca la sfarsitul lunii sa raman cu niste economii din care sa pot face ceva.

Poate pentru mine necesitatea nu e doar paine cu cartofi. Poate inseamna abonament la piscina.

Sau

Poate pentru mine decent inseamna sa locuiesc cu parintii sa nu dau bani pe chirie sau rata.

Sau poate pentru mine decent inseamna sa imi gatesc ce vreau nu sa ies in oras.

Sau poate pentru mine decent inseamna haine de firma ca imaginea conteaza.

Deci, insist in continuare. Sa defineasca decent pentru el.

| sergiu4412 a răspuns:

2500-3000 de lei depinde de cheltuielile pe care le ai daca ai rate e cam greu

| Popa482 a răspuns:

Depinde de om, de condițiile pe care le are deja, de câte cheltuieli face, dacă are dependențe, dacă familia este numeroasă. Probabil 3000 de lei...

| Matei123456789101112131415 a răspuns:

În mediu urban, undeva pe la 4000 lei spre 1000 euro dacă locuiești singur fără sa deții niciun bun de valoare sau proprietate