| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca nu stii matematica

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu poti sa ajungi la o scoală bună, si ca rezultat nu vei putea avea un serviciu bun.
Mă refer aici la cei care sunt la mate-info si care mai târziu vor deveni programatori cu peste 2mii de euro/lună.
Si de asemenea mă refer si la un arhitect si la un proiectant care poate să câștige si mai mult decât programatorii.
Fără matematică nu poti ajunge nici inginer, indiferent de partea de inginerie pe care o prestează (fie ca este in industria auto, electrică, electronică, mecanică, fie inginer în constructii civile sau industriale).

Să știi că poti sa inveti carte. Nu există "nu pot".
Trebuie să te straduiesti să înțelegi matematica; si atunci când o vei înțelege va începe să iti placă și va fi ușoară. Trebuie să depui efort si sa petreci mai mult timp cu ea decât cu pierdutul timpului pe calculator.
Ai nevoie de un meditator cu care sa poti face meditații si sa te ajute sa o inveti. Vei rămâne surprins tu insuti, si nu-ti va veni să creadă ochilor când vei începe să faci ecuații cu ușurință. Atunci chiar iti va plăcea ceea ce acum ti se pare poate imposibil. Dar trebuie efort pentru asta; si îl poti face.
Te încurajez la aceasta.
Ben Carson povesteste in cartea lui "Mâini înzestrate" că nu stia sa invete si era numit "prostul clasei".
Totul s-a schimbat când mama lui l-a trimis pe el si pe fratele său mai mare la bibliotecă si sa citească un anumit număr de carti pe lună. "Îmi târam picioarele către biblioteca" spune el, pentru că nu ii plăcea deloc să meargă acolo. A început cu o carte care avea multe poze. Acolo a citit despre o piatră -o rocă vulcanica. Si întâmplarea a fost ca profesorul să întrebe elevii cum se numește o astfel de piatră. Nimeni n-a știut să răspundă. Lui Ben ii era rușine să răspundă, dar într-un final a ridicat mâna. Toti copii s-au uitat la el: unii cu mirare, iar alții cu zâmbetul pe buze pregatiti să mai audă iarasi vreo prostie de care să se mai amuze ca atunci când era ridicat să spună lecția.
Profesorul a rămas si el de răspunsul uimit corect pe care Ben l-a dat. Dar și el a rămas surprins că a știut asta. Atunci și-a zis ca poate si el să invete la fel ca si cel mai bun din clasa lui. Si in2-3 ani asa s-a si întâmplat.
In felul acesta a ajuns cel mai bun neurochirurg din lume unde a reușit să despartă doi gemeni care le erau lipite capetele din nastere.
Te sfătuiesc să citesti cartea de mai sus. Cei care o cunosc, au citit-o de mai multe ori. S-a făcut si un film după ea.
Apropo, tu stii cum se numește acea roca vulcanica?
Sau cine știe fără să cerceteze internetul? :p

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nimic grav. Stii altceva in loc.
Nici eu nu stiu matematica, in schimb, stiu cateva limbi straine si, ca profesor de franceza, chiar nu am nevoie de matematica. Putina aritmetica si un calculator de buzunar sunt mai mult decat suficiente.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te vor înșela toti la bani ca nu stii sa calculezi

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e nevoie de matematica pentru a calcula restul. Aritmetica e de ajuns si pe aia e cam greu sa n-o stii.

| VibeTrix a răspuns:

Ramai prost toata viata

| VortexLuz a răspuns (pentru VibeTrix):

Lucrezi la KFC

| VibeTrix a răspuns (pentru VortexLuz):

Exact laughing

| VibeTrix a răspuns (pentru VortexLuz):

De fapt, daca lucrezi la KFC trebuie sa stii ceva matematica, atunci cand dai restul etc laughing

| ALGator a răspuns:

Poți îmbrățișa alte ocupații: artistice, agricole, practice etc.
In general nu există nimeni să nu știe matematică deloc. Cînd ești în școală merită să îți bați capul, chiar dacă ti se pare că nu ai spor. Cere ajutor de la părinți, colegi, încearcă niște meditații. Mulți își îmbunătățesc performanța în felul ăsta.
Dacă nu știi matematică nu ești un criminal. Dar mai târziu s-ar putea să te împiedice sa faci ceva ce ți-ai dorit foarte tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Life goes on.

| biancaioana111 a răspuns:

Vei avea foarte multe de pierdut, poti face pregatire!