| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla fratilor cu Facebook? Anul acesta am primit de trei ori block 30 zile si nu am dreptul sa postez comentarii,sa dau like,nu pot lasa comentariu, nu pot expedia mesaj pe messenger si nu pot posta in grup sau pagina pe care administrez. Pot accesa, dar numai sa ma uit. Pe data de 18 Decembrie mi-a expirat un block de 30 zile, ieri m-am ales cu alt block 30 zile activ pana pe 28 ianuarie. Chiar nu mai ai voie sa scrii nimic pe Facebook? Pe Facebook parca e pe vremea lui Ceausescu, nu mai ai dreptul la libera exprimare. In grup cand distribui o postare dintr-o pagina, ma gaseste Facebook cica "aceasta postare incalca standardele comuntatii noastre", deschid notificare si cica "SPAM ". Dai share de pe 9GAG si imi gaseste postare spam. Apoi ma trezesc cu interdictie 3 sau 7 zile si nu mai am dreptul de a posta in grup.

Sincer, tot mai de rahat devine Facebook. Zici ca e site administrat de catre Dragnea. Facebook - Dragnea = dictatura. Am cont pe Facebook din anul 2010, dar atatea restrictii nu am primit niciodata. Cum i se scoala unui frustrat, repede iti raporteaza postarea/postarile sau comentariul si tot lor le da dreptate. Eu cand raportez comentarii sau mesaje in care x ma ameninta sau injura, acelea nu mai incalca standardele comunitatii. Strig Facebook si trag apa la toaleta. Facebook a ajuns de tot rahatul.

12 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Bai frate, la mine e mai grav, mie mi-au sters contul. Stii cat m-am ofticat. Sunt terminati mai, nu mai exista libertate pe internet. N-ai voie sa postezi nimic, sa dai share. Pe Facebook iti sunt controlate si conversatiile. Sa nu mai vorbesc ca ne mai si umplu astia paginile cu reclame de nu mai stii pe unde sa apesi.

| cfrtobias a răspuns (pentru Vvistula):

Instaleaza adblock sa numai ai reclame

| Vvistula a răspuns (pentru cfrtobias):

Am instalat dar pe yt de exemplu sunt niste reclame care tot apar inante de video si cu adblock si sunt un tip de reclame recent aparute.

| anonim_4396 explică (pentru Vvistula):

Chiar si mie mi-e teama ca ma trezesc cu contul sters. Cu partea de reclame iti dau dreptate. In fine, la mine le-au mai scos de pe pagina principala poate datorita faptului ca le-am raportat de vreo 6 ori pentru ca mereu gaseam postare,reclama,iar postare,iar reclama. Nu mai apare ca inainte,dar in schimb ma dispera cu reclamele din videoclipuri " video va fi redat dupa anunt ". Nu mai e Facebook de altadata. Iar eu am renuntat sa mai folosesc messenger, mai ales sa utilizez functia SMS prin messenger ( daca o mai exista ) pentru ca atunci cand am folosit si apoi dupa o perioada am descarcat arhiva datelor de pe Facebook, mi-am gasit un istoric foarte detaliat cu ce numere am in agenta telefonului, ce numere am apelat sau caruia am trimis mesaj, ora/data, absolut tot. Facebook te spioneaza vrei, nu vrei. Oarecum Facebook a arhivat toate acestea fara acordul meu.

| anonim_4396 explică (pentru Vvistula):

UBlock Origin le da si pe-alea jos, il am eu si n-am reclame pe YouTube, dar pe Facebook tot am cateva.

| Vvistula a răspuns:

Pe Facebook am dat un mesaj video si pentru ca acel video nu a fost corespunzator mi-au sters contul. Intersant e ca s-a sters la o secunda dupa ce am trimis videoclipul, aproape instant, deci e clar ca stau si vad tot ce comunicam.

| RAY a răspuns (pentru Vvistula):

Si google,TPU, firma la care esti abonat, Microsoft, asta se stie, de cand te ai conectat la internet este urmarit tot ce faci inclusiv locatie, istoric broswer si pe telefon la fel, mesajele private nu sunt private povesti oricine care a fost vreodata admin pe un site stie ca se pot vedea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a activat Zucc; nu mai posta nimic, dezactiveaza contul si nu mai folosi acel numar de telefon (banul trece de pe un cont pe altul daca numarul e acelasi). Probabil ai postat ceva ce a fost ofensator feministilor si SJW-urilor din America, locul in care sunt revizuite rapoartele. De asemenea, scoate toti necunoscutii din lista, astia te pot raporta, atat. Vezi ca dupa cateva banuri de 30 zile urmeaza permanent.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am citit undeva prin standardele comunitatii sau nu mai tin minte unde, ca atunci cand primesti prea multe restrictii posibil sa iti stearga Facebook contul. Nu am auzit ca cineva sa pateasca asta, in fine. Si nu suspectez pe nimeni din lista mea de prieteni pentru ca am numai 7 prieteni in toata lista, persoane pe care le cunosc bine. Stergere cont nu dau pentru ca am strans amintiri acolo si e pacat. Oricum si vina mea este pentru ca mereu intru in discutii contradictorii si postez comentarii acide.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apropo, prin pagini si grupuri obisnuiesc sa ma bag in discutii contradictorii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Discutiile contradictorii, daca nu tii cu un partid de stanga, vor fi sterse si conturile banate. Adica daca nu esti ignorant, analfabet, gay etc. nu ai sanse sa existi pe site-uri americane in 2018. Facebook nu este o exceptie.

| Angelindeed a răspuns:

Pai nu mai sta asa mult pe Fb si nu o sa te afecteze