| alinutanebuna0808 a întrebat:

Ce se poate intampla daca nu platesc factura la avon? mi-a venit o somatie in care zicea ca pana la o anumita data nu o platesc ma da in judecata si o sa platesc cheltuerile de judecata si ca o sa vina la mine acasa. dar, daca platesc in rate isi pot retrage plangerea? sunt fff ingrijorata chiar mi-e frica"

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti te pot da in judecata si apoi, dupa obtinerea unei hotarari de obligare la plata si ramanerea acesteia definitiva si irevocabila, te pot executa silit, prin oricare dintre formele de executare silita prevazute de Codul de procedura civila. O sa ai de achitat cu mult mai mult decat acum, la aceasta suma se vor adauga dobanzi ori penalitati de intarziere, cheltuieli de judecata si cheltuieli de executare silita. Sunt de parere si te sfatuiesc sa te intelegi cu ei si sa platesti datoria, mai ales ca iti ofera posibilitatea de a plati in rate. Numai bine!

| fif2002 a răspuns:

Daca nu platesti :
-o sa primesti penalizari
- o sa iti faca plangere la biroul de credite ( o sa ai probleme cand o sa vrei sa-ti iei vreun credit)
- o sa te dea in judecata, sau sa iti vanda datoria catre o firma de recuperari
- o sa fii executata silit (platesti factura si toate penalizarile)

Cam astia sunt pasii care se aplica pentru neplata facturii.
Poti sa suni la ei sa incerci sa rezolvi problema, in rate nu stiu daca o sa accepte dar poti incerca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important e s-o platesti daca ai primit marfa sau sa returnezi macar produsele

| AvonWbusiness a răspuns:

Deci ideal ar fi sa iti platesti factura la termen. ai 15 zile in care sa strangi banuti de pe aceea factura nu da produsele pana nu iei banii daca nu esti sigur de aceea persoana asa produsele dc ramai cu ele ori le cumperi tu ori le impasti pe la rude vecini s. a
Bine ar fi sa ti legatura cu lideru daca vrei sa faci bani cieste pe aceea factura tu la fiecare comanda care o ai mai mare de 110 primesti 15% discount deci e mai mica. s. a Dar daca nu platesti vei fi data in judecata si iti pun penalitat nu e chiar de bine... nu imi explic ce suma ai tu acolo incat sa nu o platesti sau ce ai facut.

| corynnnutza a răspuns:

Numai speriati fata.
este adevara... in primele luni (poate si un an) te streseaza aia de la firma de recuperare cu telefoane care o sa te amenintet chiar si cu inchisoarea( nu se face inchisoare pentru ca este pe penal)dupa cere o sa te dea in judecata si in functie de ce spui tu acolo poti castiga. dupa cara daca pierzi, o sa fii nevoita sa platesti si penalizari si cheltuieli de judecata. daca nu platesti nici dupa asta o sa fii executata silit(adica o sa ti se ia bunurile care sunt pe numele tau in funcie de ca suma este vorba, ex ps, tv, tel) pentru mai multe detalii, corynnutza_florea.