| amc a întrebat:

Ce semnifica culorile de pe stragul Romaniei? Dar al Frantei?big grin
Funda:*
>Multumesc:*big grin

Răspuns Câştigător
| тøхх a răspuns:

Culorile roșu, galben și albastru au fost utilizate din vechime de către români ca simbol al lor sau de alții pentru a-i desemna pe aceștia. Aceste culori se regăsesc pe diplomele emise de Mihai Viteazul, pe scuturi și pe lambrechinii stemelor[4]. În fine, este de remarcat prezența celor trei culori în canafii și în picturile de pe pânza drapelului răscoalei lui Tudor Vladimirescu în cadrul căreia li se atribuie pentru prima oară semnificația: "Libertate (albastrul cerului), Dreptate (galbenul ogoarelor), Frăție (roșul sângelui)"[5].
Tricolorul a fost adoptat întâi în Țara Românească, în 1834, când domnitorul reformator Alexandru D. Ghica a supus aprobării sultanului Mahmud al II-lea modelele pavilioanelor navale și a drapelelor de luptă. Acesta din urmă era un „steag cu fața roșie, albastră și galbenă, având și acesta stele și pasăre cu cap în mijloc[6]". Curând, ordinea culorilor a fost schimbată, astfel încât galbenul să apară în centru. La înmânarea drapelelor, domnitorul a spus, printre altele[7]:
Drapelul național al Franței, cunoscut și sub numele de Tricolore (Tricolor), este format din trei benzi verticale egale de culori albastru, alb și roșu (de la stânga la dreapta). A apărut pentru prima dată în timpul Revoluției franceze și a fost o combinație de culori ale stemei pariziene (roșu și albastru) și culoarea regală, alb. Se aseamănă cu steagul României, care este de culori albastru, galben și roșu.
FundDa?
Sper sa fie bine. tongue
Bye, bye!

| Pop_Claudiu_1994 a răspuns (pentru тøхх):

Astea sunt loate de pe wikipedia deci.

6 răspunsuri:
| Dangero5 a răspuns:

Semnificatia culorilor steagului Romaniei: Rosu este pentru sangele pe care l-au varsat eroii pentru patrie, Galben este pentru granele ce dau bogatie tarii iar Albastru este pentru cer semnificand credinta in Dumnezeu! Semnificatia culorilor steagului Frantei nu le stiu pentru ca sunt patriot! Ar trebui sa ne gandim mai mult la tara noastra decat altele...

| pdannysan13 a răspuns:

Albastrul apa marii
rosu sangele varsat al ostasilor
galbenul graul romanesc

cred ca astea semnifica. si daca nu inventeaza ceva big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele de mai jos sunt bune happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce semnifica drapelul frantei?

| Lexiiss a răspuns:

Culorile roșu, galben și albastru au fost utilizate din vechime de către români ca simbol al lor sau de alții pentru a-i desemna pe aceștia. Aceste culori se regăsesc pe diplomele emise de Mihai Viteazul, pe scuturi și pe lambrechinii stemelor[4]. În fine, este de remarcat prezența celor trei culori în canafii și în picturile de pe pânza drapelului răscoalei lui Tudor Vladimirescu în cadrul căreia li se atribuie pentru prima oară semnificația: "Libertate (albastrul cerului), Dreptate (galbenul ogoarelor), Frăție (roșul sângelui)"