| Benone_67 a întrebat:

Ce sfaturi aveti pentru o femeie care se apuca pentru prima oara de jogging? Cand si cum e mai bine sa-l practici? Multumesc

5 răspunsuri:
| Cryss a răspuns:

Poti alerga cand vrei si unde vrei, te ajuta sa si slabesti:).
http://www.e-joy.ro/index.php?a=2075
Uite si aici : http://www.csid.ro/......t-2753102/

Citeste si ce scrie pe acest forum : http://anaayana.wordpress.com/2008/06/07/jogging-deloc-la-intamplare/

Spor la treaba >:D

| maria a răspuns:

Foarte bine, sa fie sanatoasa si sa inceapa miscarea si alergarea - jogging-ul cu rabdare, cate 10 minute, trecand treptat dupa o saptamana la 15 minute de alergat, sa continue cu mers la pas, in functie de starea de sanatate, sa nu aveti probleme cu oasele, tensiunea arteriala, coloana vertebrala...deci putin, cu rabdare si cand va este la indemana... bine ar fi sa incepeti miscarea de dimineata
caci daca transpirati, cum e si firesc, sa faceti un dus si va simtiti mai usoara sau in timpul liber, sambata sau duminica, nu pe caldura...caci obositi, va tin pumnii sa reusiti si sa va bucurati de miscare si mai ales, sa aveti un echipament necesare, adidasi in picioare, tricou de bumbac, trening, sosete de bumbac, un prosopel pus la gat, o sticluta cu apa, plata din care sa beti cand vi se face sete si in timp, puteti sa va luati si un mic aparat cu casti, sa ascultati muzica in timp ce faceti miscare...doar daca considerati necesar...sanatate si miscare - o alegere potrivita indiferent de varsta... faceti totul pe masura puterii dumneavoastra, cu elan si mai ales, cu placere

| giulya85 a răspuns:

Alergare este o forma de exercitiu care ajuta la crestere, la arderea caloriilor si pastrarea unei inimi sanatoase.
Alegerea pantofilor pentru alergat este foarte importanta. Pantofii trebuie sa aiba o talpa moale, usoara cu protectie in special pentru glezne.
Joggingul ajuta la arderea caloriilor mai bine decat mersul si mareste consumul de oxigen. Circulatia sangelui creste in acelasi timp cu bataile inimii. Dupa cateva antrenamente vei incepe sa vezi schimbarile
Renunta la fumat, daca este cazul. Fumatorii se extenueaza repede si pot avea palpitatii.
Incepe usor, urmand sa maresti intensitatea vitezei.
Poarta un walkman cu tine. Muzica te ajuta sa te relaxezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija la cainii vagabonzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sotia mea s-a apucat de el de cand ne-am casatorit.in fiecare noapte.la inceput de 2-3 ori. dupa ce a nascut doi baieti si o fata, mai rar. da sa stii ca merge joggingul.il mai practicam destul de des avand in vedere varsta.