| Num3Ascuns a întrebat:

Ce sunt:
1)Wattii
2)Voltii
3)Amperii
Vreau ca o definitie si ce se masoara cu acestea.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Iti dau cate doua definitii la fiecare unitate de masura:
WATT, wați, s. m. (Fiz.) Unitate de măsură a puterii, egală cu puterea care corespunde schimbului de energie sau lucrului mecanic de un joule în timp de o secundă.
WATT waţi m. fiz. Unitate de măsură a puterii egală cu puterea care dezvoltă o energie de un joule pe secundă.
VOLT, volți, s. m. (Fiz.) Unitate de măsură a tensiunii electrice, a tensiunii electromotoare și a diferenței de potențial, egală cu tensiunea de la capetele unui conductor care, străbătut de un curent de un amper, dezvoltă o putere de un watt.
VOLT s. m. Unitate de măsură a forței electromotoare, a tensiunii electrice și a diferenței de potențial, corespunzând tensiunii electrice care, aplicată unui conductor cu rezistență de un ohm, produce un curent de un amper.
AMPERUL (simbol: A) este unitatea de măsură pentru intensitatea curentului electric.
AMPERUL este intensitatea unui curent electric constant care, menţinut în două conductoare paralele şi rectilinii de lungime infinită, de secţiune transversală circulară neglijabilă şi plasate în vid la distanţa de un metru unul de celălalt, produce între aceste conductoare o forţă egală cu 2×10–7 newton pe fiecare metru de lungime.
AMPERUL reprezinta intensitatea unui curent constant de un volt care străbate un conductor cu rezistență de un ohm.

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Sy46: Macar am avut bunavointa sa caut! Ai vreo problema cu asta?

| Corina a răspuns:

Sy46: Inca o precizare. Daca citesti cu atentie, cu mare atentie, la inceputul fiecarei definitii, se precizeaza ale cui unitati de masura sunt.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu crezi ca aceste definitii le poti gasi personal pe google, sau e greu de cautat?

| sy46 a răspuns:

Corina frumos copy-paste.
Sunt unitati de masura pentru: 1) lucrul mecanic 2) tensiune 3) intensitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu