| SintSmekerulTpu a întrebat:

Cum adica,,Amperii" se masoara in serie cu consumatorul?
Eu am inteles ideea la lucruri simple de ex:
am un bec, un acumulator si un intrerupator,
eu voi lega : >acumulator- multimetru-intrerupator-bec >- multimetru
dar daca am o placa de baza a unui pc sau ma rog altceva, niste boxe orice aparatura si vreau sa verific amperii cum procedez? cum se leaga la fiecare piesa in parte? vreau explicatie cat mai pe intelesu meu big grin
P.S sunt incepator

21 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Http://3.bp.blogspot.com/......_si_VA.JPG

in poza ai voltmetru(tensiunea, V) care e in paralel si ampermetru(care masoara amperii, curentul, A) care e legat in serie.

| stlucian a răspuns:

Daca asa arata aproximativ multimetru tau vezi ca din stanga spre dreapte ai notat voltmetru de tensiune continua cu "DCV" apoi "ACV" tensiune alternativa si "DCA" ampermetru te curent continuu:

http://www.douamaini.ro/......at-ars.jpg

Dar mare grija la rotactorul/comutatorul pentru selectarea domeniilor!

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Da, cam așa arată, dar daca setez cum ai spus masor fiecare,, Planta "" in parte sau? Mie frica sa nu fac vreun scurt circuit poți sa îmi pui o poza cu o placa ceva si da îmi explici cum masori amperii si V

| SintSmekerulTpu explică (pentru SintSmekerulTpu):

Ma refer pe o placa de baza, un radio, un TV ca dinastia simple cu becul le-am înțeles

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Te referi la consum daca ma gandesc bine nu? Asta se masoara in Watt(waţi).In general acest consum e trecut in specificatiile produsului.Pantru a determina un defect cel mai des sunt masurate valorile tensiunilor(V) in anumite puncte. Daca nu cunosti catdecat electronica aceste lucruri prin corespondenta nu se pot invata.Acum cava timp am ajutat pe cineva cu un defect la un monitor dar avea ceva cunostinte de cum se foloseste un aparat de masura ce e un cond./tranzistor/CI/dioda/ citirea catdecat a simbolurilor de pe o schema electrica. Fara suparare dar e foarte greu.Am vazut ca nu stii ce sunt microfarazii si nu am putut sa-ti raspund ca au blocat intrebartea iar aceste lucruri cum ar fi in ce se masoara rezistorii(rezistentele)/ce inseamna E/B/C sau PNP/NPN la un tranzistor sunt lucruri elementare greu de expicat.Pentru a nu avea surprize recomand un specialist/tehnician electonistthumbs up

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Pfff si daca vreau sa învăț cat de cat unde ma pot duce? Îmi place ff mult electronica

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Http://e-cursuri.wikispaces.com/......metrul.pdf Asta am cam înțeles si o sa învăț cat mai multe

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Trebuie sa gasesti pa cineva cu rabdare sa-ti exlice dar ceva cursuri de electonica poate gasesti pe la AJOFM din judetul tau.Un depanator/tehnician de la un service TV/PC/Sisteme audio/ te poate invata, daca doreste, Bineinteles ca si din carti poti invata dar sti cum se spune:"teoria ca teoria dar practica te omoara" big grin
Pentru practica poti incepe si cu ceva kit-uri de constructii electonice pentru a te invata cu citirea schemelor/simbolurilor electonice, codul culorilor rezistori respectiv condensatori/lipirea pieselor/etc.

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Aha, am sa caut la AJOFM
Uite ce nu îmi era mie clar:
• Masurarea tensiunilor:
​Pentru masurarea tensiunilor multimetrul se poate conecta oriunde in circuit, valoarea afisata reprezentand tensiunea masurata intre cele doua puncte de test.
Eu asta nu știam credeam ca daca pun multimetrul oriunde( la orice cond, IC, D ) îmi era frica sa nu facă scurt dar am găsit pe internet pentru măsurarea tensiunii se aplica cordoanele multimetrui,, Oriunde,, pe schema Uite un site foarte util : ftp://ftp.utcluj.ro/pub/users/peculea/CAN/Laboratoare/Multimetru.doc Tu mi-ai spus ca pe placa de baza exista niște puncte de tensiune (V) pe alea sau între alea se măsoară tensiunea?

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

NU! Cred ca ma repet dar testerul negru se pune pe masa montajului in general pe - adica pe minusul de la alimentare si cu testerul rosu verifici tensiunile in puncte de test cum ar fi ce ti-am dat eu pin 2 si 15 de la CI.Bineinteles cu multimetru pe V cc(curent continuu sau in cazul multimetrului tau DCV)Pentru inceput incepe cu aparatul pe valori mai mari 20V sa zicem. Oricum daca se depaseste aceasta valoare aparatul nu va indica nimic si trebuia sa muti pe o treapta superioara de masurare(200)

Vezi un pic aici:

http://tehnium.org/......oare-2.jpg

in stanga ai un tranzistor notat cu T1 (EFT 319Z). Daca te uiti bine acolo mai e trecuta o valoare de 0.7V in emitorul tranzistorului.Deci in acel punc(cu testerul rosu) fara de masa(-)testerul negru, trebuie sa am 0.7V.

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Aha, așa se măsoară si la celelalte componente? Valoarea indicată pe acea plăcută trebuie sa corespundă cu valoarea indicată de mtimetru
Si daca vreau sa deschid alta aparatura unde găsesc masa? Alimentarea? Cum o identific?

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Nu asa se masoara tensiunile de referinta pentru a localiza defectul.In cazul masuraruii unui rezistor se scoate un terminal din montaj se muta multimetru pe Ohmi (Ω). Apoi cu ambele testere(rosu si negru) se masoara rezistorul pe terminalele lui.Masurarea lui in montaj poate da valori eronate!

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Da, stiu am citi pe net cum se măsoară un rezistor, am avut ce învață de la tine si de pe net (cat de cat) mai am o nelămurire la TV-URI sau la orice aparatura cum identific alimentarea? (Sa stiu unde sa pun Testerul negru)?
Si cum identific punctele de test?

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

Si unde găsesc punctele de tensiune ( cum arată, notati etc) daca am lămurește si astea esti cel mai tarewinking

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Pai sa incep cu inceputul.Alimentarea e intodeauna(la aparatele cu tensiuni mici si medii de functionare)dupa transformator unde se afla si puntea redresoare sau 4 diode conectate in punte + ceva condensatori de filtrare. Uneori sunt si unele blocuri de alimentare ca sa le numesc asa care au si functia de stabilizator de tensiune pentru o mai buna functionare a device-lui.Redresarea curentului se poate realiza si in alte moduri altele decat cu puntea redresoare dar depinde de transformator/scheme electrica de baza si poate fi facuta cu numai 1-2 diode(redresare monoalternanta). Acum, la TV-uri/monitoare masa e pe partile metalice ale aparatului iar sursa de alimentare e diferita in functie de tipul TV-ului(CRT/LED/Plasma/LCD).La CRT-uri unde este nevoie de o tensiune de 18-24 KV sursa difera cu mult fata de cele LED/LCD/plasma.
Punctele de masura in general la CRT-uri nu sunt trecute pe placa cu componente ele putan fi identificate dupa schema.In schimb la celelalte ele sunt trecute in generel langa fisele de legatura intre sursa si placa de baza, placa de baza subansamble.Notatiile daca exista pe placa sunt notate cu valoarea care trebuie sa existe in acel punct(25V ex.) eventual si numarul pinului de la conectorul respectiv.Trebuie sa stii ca GND oriunde e notat inseamna masa(-)

| SintSmekerulTpu explică (pentru stlucian):

De exemplu aceasta placa de baza nu prezintă valori de tensiune... http://pctroubleshooting.ro/topic/4730-ghid-placa-de-baza/

| stlucian a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

La placile de baza e putin mai complicat dar ai mai jos in link mufa de alimentare cu toate tensiunile aferente functionarii ei. Daca dupa conectare una dintre tensiun scade mult 1-2V sau dispare atunci trebuie urmarit acel traseu."COM" inseamna masa sau comun si ai si o tensiune inversa de -12v pe care aparatul trebuie sa o detecteze cu - in fata.

| al3xander a răspuns:

Adica ampermetrul (multimetrul) trebuie legat in serie cu consumatorul altfel faci scurt-circuit. voltmetrul se monteaza intotdeauna in paralel.

| SintSmekerulTpu explică (pentru al3xander):

Cum aducă in paralel? Exemple mai concrete te rog!

| al3xander a răspuns (pentru SintSmekerulTpu):

Uite aici cum se pune un ampermetru si un voltmetru intr-un circuit http://invatamfizica.files.wordpress.com/2012/04/desen-131.png
R este o rezistenta, poate fi un consumator. ai grija ca la uneloe multimetre au o mufa speciala pentru masurat amperajul si daca vrei sa masori voltajul si uiti mufa acolo si pui multimetrul in paralel faci scurt-circuit. uite un exemplu este asta http://www.garajuluimike.ro/electrice/multimetrul-dt838-prezentare.gif vezi ca are o mufa "10ADC" si aia e numai pentru masurat amperajul pana la 10 A curent continuu maxim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca impedanta interna a ampermetrului influenteaza acuratetea masuratorii.
In masuratorile pe placa electronica se poate afla indirect anumite consumuri in functie de caderile de tensiune.Este mai putin invaziva ca metoda de masurat.