| Radandam a întrebat:

Ce suplimente folositi pentru o concentrare mai buna, pentru a reține mai bine informatiile? In afara de memoplus...sau ce alimente iti cresc puterea de a retine mai bine? am auzit ca in special fructele si legumele..asa este? Astept pareri, mai ales pareri ale elevilor, studentilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fructe și legume= alimentație sănătoasă care ajută organismu în mod general dar pentru ce vrei tu bune ar fi nucile și peștele gras

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

și ciocolata neagră cu un procent cât mai mare de cacao

| sierra1 a răspuns:

Ai aci un răspuns, la intrebarea identică

https://www.tpu.ro/......us-sau-ce/

| Furnicuta000 a răspuns:

Magneziul e foarte bun. De fapt si Memoplus e pe baza de magneziu. O sursa foarte buna de magneziu e ciocolata neagra (cu minim 70-80 % cacao). Sau poti lua suplimente de magneziu, sa faci o cura de cateva saptamani.
Fructele si legumele sunt sanatoase dar tie iti trebuie ceva mai mult pentru sistemul nervos. De ex votamina B12 e esentiala deci asigura-te ca mananci destula proteina animala (carne, oua etc). Stiu ca o sa imi sara veganii in cap dar sa spuna ei cate persoane au renuntat la veganism pentru ca li s-a atrofiat creierul (mai in gluma mai in serios, si Dana Budeanu vorbea despre asta laughing ) si se simteau rau, chiar si dupa ani intregi de veganism. Deci doar fructele si legumele nu o sa iti dea acel boost pentru functionarea mai buna a creierului dar trebuie sa mananci suficiente legume mai ales (dar si fructe) pentru a nu avea deficiente in organism pentru ca daca te simti rau nu te poti concentra.