| Vanishgold a întrebat:

Care sunt cele mai bune suplimente pentru memorie si concentrare? Exclus lecitina si memoplus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici unul, toate au acelasi efect ca cafeaua, fiecare individ are modalitatea lui de a retine informatia, vezi un film este imposibil sa reproduci toate cuvintele, creierul retine doar ce e esential pentru tine, concentrarea o castigi prin invatare nu prin pastile, invata in sesiuni de 30 de minute si nu multa informatie si putina

| Vanishgold explică (pentru RAY):

Nu am cum sa invat putin si des. Zilnic pot cel mult 3-4 ore si nu legate, sa invat. Am nevoie de ceva sa ma tina pe loc ca ma pun sa invat si ajung sa ma joc cu degetele ca ma plictisesc laughing
Nu ma pot concentra, nu am stare si am nevoie de ceva sa ma ajute cu concentrarea.

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

Tu chiar crezi ca cu aceste pastile minune vei invata mai mult? personal cred ca e doar mit, e mai mult efect placebo atat, daca ar fi adevarat cu toti am fi roboti, plus ca tu trebuie sa reti informatia in memoria de luna durata, informatia cum se retine asta decide creierul tau nu niste pastile
As shown. Since there are no formal clinical trials conducted, I will never be sure if this product actually does help. In theory it may.
deci nu exista nici un studiu cum ca ar functiona
Doesn't do any harm, but I don't feel any measurable effect either...
https://www.amazon.ca/......px_acr_txt showViewpoints=1

daca asa ar fi am cu toti genii, niste einstein, repet cum retine creierul informatia stiinta moderna nu poate da un raspuns exact, iar ceea ce contine acele suplimente nu poate duce la retinerea informatiei

| Vanishgold explică (pentru RAY):

Nu-mi pasa! Fie ca imi pacalesc creierul, fie ca nu, am nevoie de ceva care sa ma ajute sa retin.

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

Retinerea nu o fac pastilele,retinerea se face prin
repetitia unei informatiei scurte intr-un interval lung de timp
intelegerea informatiei
recapitularea informatiei
informatia se pierde daca nu e repetatibila,daca nu o repeti de mai multe ori,de asta am recomandat sesiuni, poti bea o cafea aia te tine treaza,aceste pastile au cafeina,manci carne de peste,fructe,legume, pastilele nu suplimenesc o dieta sanatoasa, nici o pastila nu poate egala alimentatia, asta o spune stiinta nu eu, eu invat in functie de ce am de invatat din mai multe surse, context

| Vanishgold explică (pentru RAY):

Cand ai mult de invatat si timp scurt, nu prea poti sa repeti pana te ia naiba o singura chestie. La mine nu merge cu alimentatia. Mananc foarte sanatos si degeaba. Cafeaua nu e buna cand vrei sa inveti.

| Vanishgold explică (pentru RAY):

Eu ti-am spus ce imi face mie cafeaua, pentru mine nu e buna cand vreau sa invat. Imi place, beau dimineata, dar daca beau cand invat eu, adica noaptea, ma agita si nu am stare.

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

E normal e cafeina, acele pastile tot cafeina contin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menopauza este excelenta.

| viata0delash a răspuns:

Se apropie sesiunea dupa cum observ big grinD

| VasileDumitrescu a răspuns:

Atat lecitina cat si memoplus au efecte benefice, dar exista si suplimentele nootropice care sunt foarte puternice. Unele dintre ele sunt interzise fara reteta dar exista o gama foarte variata care nu necesita reteta.
Pe blogul Nootropice Romania, poti gasi toate informatiile de care ai nevoie despre fiecare suplimente cognitiv existent.
https://nootropiceromania.wordpress.com/