| adi a întrebat:

Ce trebuie sa fac daca ma intalnesc cu ursu?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

In primul rand trebuie evitata pe cat posibil o astfel de intalnire ( am patit-o de 2 ori), trebuiesc evitate traseele cu zone in care ursii sunt prezenti mai ales pe timp de noapte. Ca sa eviti o astfel de intalnire in timpul drumetiilor montane e bine sa fiti oarecum zgomotosi ca sa fiti auziti de la distanta de urs.astfel el se retrage. Galagia este o arma buna. Trebuie sa eviti sa arunci resturi de mancare pe traseu sau langa cort. Eviti sa campezi in afara spatiilor de campare, fiind singur esti o victima usoara. Trebuie sa stii ca ursu vine dupa mancare nu dupa carnea de om si se ghideaza dupa miros. daca simte miros de mancare in cort ai pus-o! Ruxacii cu mancare se tin in brad la o oarecare inaltime. Trebuie sa ai langa tine lanterna puternica si o tabla cu un bat ca sa faci zgomot (cratita si lingura) E de preferat sa nu fii singur ci mai muti, 4-5, cand plecati in zone cu ursi. In concluzie mai important este sa eviti o intalnire. Daca totusi se produce evenimentul si esti atacat incearca sa faci pe mortu chiar daca iti iei o mica tavaleala. Nu fugi pentru ca vei fi considerat victima si oricum te prinde si ti-o iei si mai rau. Daca ai fugit totusi arunca in urma o haina ceva .ruxac.ca sa-i distragi atentia.si posibil se va opri sa vada ce e astfel mai castigi timp.

26 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În primul rand trebuie sa eviti o asemenea intalnire, ursul fiind un animal salbatic nu poti sti cum va reactiona, la foamea pe care o au.Eu te sfatuesc ca in momentul in care il vezi sa fugi cat vezi cu ochii, si sa strigi dupa ajutoare, sau daca ai pusca esti cea mai tare.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Sa o iei la fuga sau sa te cateri in copac big grin

| Flav a răspuns:

Trebuie sa intrebam vulpea. thinking

| Parintele a răspuns:

Sensei.BRO, ursul mananca cu placere mortaciuni, insa omul nu este in dieta sa.

| Parintele a răspuns:

Ursul se urca foarte usor in pom!

| maryana5 a răspuns:

Sa urli cat te tin plamanii:"- Mammiiii!"

| miasdbnqwyiudnwqiygu a răspuns:

Dai un ursus rolling on the floor

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Sa te prefaci ca esti mort.hee hee

| JackieSue a răspuns:

Pai daca mergi in padure si te intalnesti cu-n urs, indicat ar fi sa ai cu ce sa faci un foc ca sa-l sperii.Asta cu sa te prefaci mort nu e asa usoara pecat pare.Mai bine il sperii cu un foc(mai maricel, nu chimbrit). Sau urca-te in copaci si asteapta sa plece.

| SweetCandy a răspuns:

Sa te prefaci ca esti mort...adik sa te intinzi pe jos si sa nu mai respirirolling on the floor

| Psihoyounger a răspuns:

Urmeaza instructiunile acestea http://www.libertatea.ro/......6282.html, si totul va fi bine. Deci, daca ai mancare la tine, las-o jos si pleaca fara a te intoarce cu spatele la urs. Fii calm si nu arunca cu pietre sau lemne in el caci va devni agresiv. Nu intra in panica. Nu fugi caci te va considera prada si te va ataca. Nu ii fa poze! Acestea sunt msuri minime de protectie. Ai grija!

Psihoyounger

| danutza a răspuns:

Sa te uizti la fundul ursului si sa vezi daca are sau nu coada apoi o TAI laughing) laughing

| yinyang a răspuns:

Daca t intalnesti cu ursul, fugi undeva la vale... cand ursul va veni si el in vale nu va putea sa coboare... slabiciunea lui este ca atunci cand coboara trebuie sa se rostogoleasca pentru ca membrele din fata nu isi pot tine echilibrul necesar.winking o seara placuta.

| Alex_9605 a răspuns:

Ii zici un banc, o gluma ca sa il binedispui. I-o zici pe aia cu "ursu este in camara, unde este ursu?"

| pam_pam a răspuns:

Eu m-am intalnit la Sinaia cu el, dar era adolescent. Eram cu prietenii mei. Si cum coboram noi pe jos, pe serpentine, el o lua prin padure si mereu ne ajungea in fata. Oricum, nu trebuie sa alergi, pentru ca desi pare dolofan si impiedicat, poate ajunge la o viteza de 40km/h si vine imediat si te 'strange in brate'. Ideea ar fi sa nu ai mancare la tin, dar daca ai, arunca-i de la distanta, dar ai grija sa nu-l sperii. Eventual arunca-i undeva aproape, dar nu in directia lui. Daca te intinzi totusi pe jos, s-ar putea ca atunci cand vine sa te miroasa, sa te dai de gol, si atunci chiar nu mai ai scapare. Nici ideea de a te urca in copac nu e buna, pentru ca asta poate face si el. Eu totusi iti urez bafta incat sa nu te intalnesti cu el, sau macar sa fii in masina. Eu si prietenii mei eram cu "pejosul" si a fost scarry. Abia cand am ajuns la poalele muntelui am rasuflat usurata.

| Haydee a răspuns:

10 sfaturibig grin
1. Deoarece ursii evita intalnirea directa cu oamenii, atunci cand mergeti prin paduri in care exista riscul sa va intalniti accidental cu ursii faceti zgomot, pentru ca ei sa stie ca sunteti in preajma.

2. In situatia in care va intalniti cu un urs care nu v-a vazut inca, intorceti-va fara a atrage atentia asupra voastra.

3. Daca ursul va vede, fiti calmi si nu aruncati cu pietre sau cu alte obiecte.

4. Evitati sa fotografiati ursii. Daca totusi vreti sa aveti o amintire, fotografiati animalul fara a folosi blitul.

5. Nu priviti ursul in ochi, pentru ca aceasta apare ca un semn de agresivitate si nu ii intoarceti spatele.

6. Daca ursul se apropie de voi, lasati-va mancarea in drum si incercati sa va indepartati de el.

7. Daca ursul s-a ridicat in doua picioare, pastrati-va calmul deoarece acest gest nu este un semn de atac, ci un mod de a inspecta mediul din jur.

8. Daca un urs se apropie de voi, nu il provocati si nu faceti miscari bruste.

9. Daca ursul este deja foarte aproape de voi, asezati-va pe burta cu spatele in sus si acoperiti-va capul cu mainile. Stati nemiscati!

10. Evitati intalnirile cu puii, pentru ca cele mai multe atacuri sunt ale ursoaicelor care isi apara puii.

*Toate aceste sfaturi sunt orientative.

....11. Daca e ursoaica si are pui, spune-ti rugaciunile.laughing

| fluturas a răspuns:

Omora-te, sau fa ca el, da inainte de a te intalni cu ursu mai bine te-ai duce sa te spovedesti laughingamiiiin laughing

pai cared ca cea mai buna idee e sa faci pe mortul si sa nu fii agresivwinking

| adyth a răspuns:

Te sui intr'un copac laughing

| SweeTLemon a răspuns:

Buna intrebare laughing dar totusi poti sa ne spui si noua daca te-ai intalnit cu el laughing)) Take care! tongue

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te intinzi pe pamant. Sa respiri egal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu fugi pentru ca te ajunge fara probleme. In copac se catara dupa tine. Sa nu-l provoci, daca il lovesti cu pietre sau un bat, devine agresiv. Singur asolutie recomandata este sa te intinzi si sa faci pe mortu. Ursul nu se atinge de martaciuni. Problema este ca nu e sigur ca functioneaza, deci mai bine evita orice intilnire d-asta... daca se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ma intilnesc cu ursul, ma fac moarta,,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate eu zic sati bagi un deget in cur si sa ii dai sa miroasa o sa creada ca esti mortaciune si ca mirosi a **** laughing)))))))

| alexdad16 a răspuns:

Sa dai in el cu fuga laughing

| rudragos a răspuns:

Te uiti fix in ochii lui, fara sa clipesti, pana pleaca; asta numai daca nu pare agresiv, dar daca e... fuuuuugi!