| zSanta a întrebat:

Certificatul de naştere al minorului (original şi copie xerox);
Actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal;
Certificatul de căsătorie al părinţilor (după caz) (original şi copie xerox);
Sentinţa de divorţ / de plasament familial - definitivă si irevocabilă, în cazul în care părintii sunt divortati (original şi copie xerox);
Documentul cu care părintele / reprezentantul legal face dovada adresei de domiciliu (vezi care sunt acestea), ex. contract de vânzare-cumpărare, moştenire, donaţie, schimb, extras recent de carte funciară, etc (original şi copie xerox);
Chitanţa reprezentând contravaloarea:
cărţii de identitate (7 lei) + taxa de timbru (4 lei) se achită la sediul nostru
cărţii de identitate provizorii (1 + 4 lei);

Deci intrebarea mea este daca e obligatoriu parintele la fata locului sau doar buletinul iei? tatal meu nu l-am cunoscut nici o data nu au fost casatoriti nici o data s-au despartit am ramas cu mam am 16 ani si sunt in Italia trebuie sa merg in romanai cu o prietena de a mamei si sa imi fac buletinul la domiciliul iei vroiam sa intreb daca este obligatoriu parintele la fata locului singuru lucru care ma ingrijoreaza sad sau daca nu se poate. daca as putea da cv bani. nu stiu dar buletinul mamei il pot lua
va rog sa nu va bagati aiurea sa faceti misto daca nu stiti am nevoie de un raspuns. Multumesc. toate cele bune

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este primul act de identitate trebuie sa fii insotit de un parinte sau de o alta persoana majora, imputernicita de un parinte printr-o procura speciala, autentificata de un notar public sau de o reprezentanta a Romaniei din Italia(Ambasada ori Consulat). Numai bine!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ori părintele ori reprezentantul legal, vezi dacă poți lua o procură!
Pa, pa.

| catalina62572 a răspuns:

Daca esti nascut in Italia sau in ro? ca sa iti faci buletinul si inca esti minor trebuie sa fi insotit de o persoana adulta, cum ar fi mama ta. tatal tau nu isi are locul in povestea asta, acolo la politie ii dai doar datele si numele doar mama ta le stie nu? iti trebuie chitante de platit la primarie pozele ti le face la polizie ceva taxe de platit si pe la ei, domiciliu actual, ceva fotocopi daca stai in chirie contractul de casa etc. sper che ti ho potuto aiutare un bacio,.

| zSanta explică:

Te inteleg catalina dar eu plec in Romania cu o prietena e a mamei asta ma intereseaza, DECI Eu din Italia plec cu o prietena a mamei, mama ii da o inputernicire ca sa pot intra in Romania dar eu sunt curios daca pot face buletinul cu prietena mamei de fata, sunt nascut in Romania sunt de 5-6 ani in Italia.

| misticals19 a răspuns:

Am pe unchimiu care e in situatia ta. si nu se poate fara mama trebuie sa mearga mama ta cu tine ca sa iti faci buletinul nu poti sa iei buletinul dansei, acel buletin nu tine locul mamei tale si cu mita. nu prea mai merge. sper ca te-am ajutat funda?!

| alexandru27 a răspuns:

Nu ai nevoie de buletinu tatalui trebuie doar sa te duci si sa zici ca nu l-ai cunoscut si ca nu ai cum sa faci rost de buletinu lui
E LOGIC
! PS:habar n-am despre ce vorbesclaughing