| syv12345 a întrebat:

Cine imi da exemple de meserii din anumite zone?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Domeniul artistic: pictori, sculptori, actori, cântăreti, muzicieni
Zona muntoasă : pădurar, vânator, salvamontist, cioban laughing
Zona de câmpie: plugar (agricultor), oier, grădinar
Mass-media: reporter, redactor, producator, moderator, stirist etc
Domeniul sanitar (sanatate): infirmier, farmacist, asistent, medic (generalist, chirurg etc)
Armată: sergent, plutonier, maistru militar, sublocotenent, locotenent, căpitan, maior, locotenent-colonel, căpitan-comandor, general etc
Domeniul învățamântului: dascăli (educatori, învățători, profesori)
Justiție/juridic: notar, avocat, judecator, procuror...
Administrativ: Asistent Manager, consultant vanzari
Tehnic: muncitor, maistru, inginer, electrician, mecanic etc

| Anne0510 a răspuns:

Campie- agricultor, apicultor
Munte- vanator
Mare- La mare nu este o meserie specifica, asa ca sunt meserii normale (vanzator, avocat, thinking taximetrist laughing, etc.winking )
Funditssa?; o3