| CHUpopCHU a întrebat:

Cine imi poate da idei de experimente la fizica de la sursa de lumina ..as vrea sa fie multe daca se poate! MULTUMETSC!

5 răspunsuri:
| zHeArTz a răspuns:

Toate corpurile emit radiatii electromagnetice ca urmare a miscarii termice a moleculelor lor; aceasta radiatie, numita radiatie termica, este un amestec de radiatii de diferite lungimi de unda. La o temperatura de 300°C cele mai intense dintre acestea se gasesc in regiunea infrarosie. La temperatura de 800°C un corp emite suficienta energie radianta vizibila pentru a fi luminos si a apare încalzit la rosu. La 3000°C, care este aproximativ temperatura filamentului unei lampi cu incandescenta, energia radianta contine destul de multe lungimi de unda vizibile, încât corpul apare încalzit la alb.
In lampile cu incandescenta, filamentul este o bobina de sarma fina de tungsten. Pentru a se reduce evaporarea filamentului, in bec se introduce un gaz inert cum este argonul. Lampile cu incandescenta variaza in marime de la lampi ce nu depasesc un graunte pana la lampi cu o putere absorbita de 5000 W, folosite pentru iluminatul pistelor de aterizare.
Una dintre cele mai stralucitoare surse de lumina este arcul voltaic. Barele de carbune, de 10 pana la 20 cm lungime si aproximativ un cm in diametru, sunt plasate fie orizontal, fie înclinat. Uneori, barele de carbune sunt acoperite cu cupru pentru a se imbunatati conductibilitatea electrica. Pt a se declansa un arc voltaic, cei doi electrozi sunt conectati la o sursa de 110 sau 220 V, se ating pentru un moment si apoi sunt departati. Un bombardament electronic intens al barie pozitive face ca in capatul ei sa se formeze un crater extrem de fierbinte

| CHUpopCHU explică (pentru zHeArTz):

Multumesc pentru informatii dar eu vreau experimente pentru a le face la scoala. daca ai ceva mai simplu ar fi ok si ai primi funda!

| zHeArTz a răspuns:

Pune pe o plansa un bec, lipeste-i doua fire si pune in capat o baterie etc laughing.

| HurdubaieAndreeaElena a răspuns:

Mda, nu cred ca o sa ne dea nimeni :)). Apropo, mi-am adus aminte ce cont am. Dar am gasit eu ceva pe net :)
http://www.casutacopiilor.info/experimente-stiintifice-pentru-copii/ - primul cu baloane si sapun si asta http://www.youtube.com/watch?v=yuVkcIw3VaI
Imi spui pe mess daca iti plac :)).