| dodo1530 a întrebat:

Cine imi poate da o lista cu acizi, una cu baze, saruri si oxizi?
Am nevoie de utilizarile lor.

2 răspunsuri:
| Aide a răspuns:

Uite unul dintre cele mai cunoscute baze - Bicarbonatul de sodiu. Ajuta atuci te-ai intepat in urzici (acei perisori sunt acizi).
Unul dintre cei mai cunoscuti acizi este acidul acetic(otetul)... ajuta FOARTE mult atuci cant ai fost intepat de o albina. Nu stiam asta pana acum cateva zile cand am facut asta la chimie happy

| alinanicoleta99 a răspuns:

Oxizi- compusi binari ai oxigenului cu alte elemente, metale sau nemetale
bazele-substante compuse in alcatuirea carora intra un atom de metal si una sau mai multe grupari hidroxil OH
Acizi-substante compuse cu molecule formate din unul sau mai multi atomi de hidrogen si un radical acid
saruri-substante compuse formate din metale si radicali acizi