| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate da si mie informatii despre Liceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza din Bucuresti? Ce fel de profile sunt? Desen? Cat mai multe informatii happy

fundita! :*

Răspuns Câştigător
| RhoOphiuchi a răspuns:

Eu sunt la Tonitza. In clasa a9a si a 10a toti fac aceleasi ateliere. Scoala se face 3 zile pe saptamana ore normale si 2 zile ateliere. Atelierele sunt in clasa a9a: desen, pictura, desen proiectiv(perspectiva) si modelaj. Intr-a 10a se scoate desenul proiectiv si se face mai mult desen.
Din clasa a11a se alege o sectie, si la fiecare se fac materii specifice. Sectiile sunt grafica, scenografie, pictura de sevalet, animatie, sculptura, ceramica, textile, design si arhitectura (si parca mai era ceva, dar imi scapa). Din clasa a 11a nu se mai fac mate, fizica si chimie. Doar cei care merg la arhitectura le vor face in continuare. Daca mai vrei sa stii ceva, intreaba-ma.

1 răspuns: