| Krisakis a întrebat:

Cine imi poate spune care este diferenta dintre zilele care o sarbatoresc pe fecioara Maria, caci eu intodeauna imi sarbatoresc ziua numelui pe data de 8 Septembrie, atunci cand este Sfanta Maria Mica, dar toata lumea ma felicita si imi ureaza la multi ani pe data de 15 august si sunt putin derutata, deci as fi foarte recunoscatoare daca as afla cand e ziua mea de fapt.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa fie la ambele date, desi astazi este mai mult o comemorare, Adormirea Maicii Domnului, dar si inaltarea ei la cer. Poti sa ai mai multe zile onomastice, daca sunt mai multi sfinti cu prenumele tau. De ex., eu fiind Ioan, pot sa-mi sarbatoresc onomastica de 4 ori pe an, desi mi-o tin doar de Sf.Ioan Botezatorul. Numai bine!

| Krisakis explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru raspuns!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal,se sarbatoreste pe 8 septembrie.

| eaglewatch01 a răspuns:

Pe 8 septembrie sarbatorim nasterea fecioarei, astazi adormirea si inaltarea la ceruri(adica moartea in limbaj popular).

| ChloeCupcake a răspuns:

Buna Krisakis! Eu stiu ca pe 15 august este moartea Fecioarei Maria. De aceea nu se sarbatoreste (asa stiu:d). Sper ca te-am ajutat!