| Tabacaru_Florin_1993 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine?

1. Ce ştiţi despre apariţia nuvelei „Moara cu noroc" şi care este „spaţiul" din care s-a inspirat scriitorul?

2. Cine rosteşte prima frază a nuvelei (incipitul) şi la ce se referă această frază?

3. Ce meserie are Ghiţă la începutul operei şi care sunt membrii familiei sale?

4. Ce este „Moara cu noroc" şi de ce vrea Ghiţă să o ia în arendă?

5. Cine nu este de acord cu hotărârea lui Ghiţă de a lua în arendă „Moara cu noroc"?

6. Cine este Lică Sămădăul şi cum apare el caracterizat?

7. Care este tema nuvelei?

8. Cum se numeşte soţia lui Ghiţă, ce relaţie există între cei doi înainte de a pleca la „Moara cu noroc" şi care e relaţia lor după mutare?

9. Cum este conflictul nuvelei şi de ce natură?

10. Ce afaceri are Ghiţă cu Lică? Este de acord Ghiţă cu astfel de afaceri? De ce?

11. De ce nu pleacă Ghiţă de la „Moara cu noroc"?

12. Este sau nu vinovat Ghită de prăbuşirea sa morală? Motivaţi.

13. Cine este Pintea şi ce relaţie există între acesta şi Lică?

14. Cum se răzbună soţia lui Ghiţă pe el şi de ce face aceasta?

15. Cum moare soţia lui Ghiţă?

16. Ce se întâmplă cu Ghiţă în finalul nuvelei?

17. Ce se întâmplă cu „Moara cu noroc"?

18. Cărui personaj îi aparţine ultima replică din nuvelă şi la ce se referă?

3 răspunsuri:
| Reiki a răspuns:

Http://www.calificativ.ro/MOARA_CU_NOROC_COMENTARIU_LITERAR-a3746.html

Poti afla mai multe dand cautare pe google "Moara cu noroc"

Răspuns utilizator avertizat
| phm a răspuns:

A aparut in 1881. Este structurata pe 17 capitole cu un caracter circular deoarece incipitul si finalul nuvelei se afla intr-o relatie de simetrie intrucat ambele reprezinta vorbele batranei, mama Anei, care au rolul de a prevesti desfarurarea nuvelei: "Omul sa fie multumit...", respectiv de a trage o concluzie: "...asa le-a fost dat!"- se creeaza impresia de echilicru. Vocea batranei ilustreaza e viziune derriere-anticipeaza evolutia lui Ghita- dar dubleaza si vocea naratorului obiectiv, omniscient si omniprezent.
Spatiul este marcat de toponime ce dau impresia de verosimiliatate: Ineu, Fundeni, Oradea. Moara cu Noroc este un han ce Ghita il ia in arenda din dorinta de inavutire, situat intr-o vale predispusa pericolelor.
Nuvela are mai conflicte: interioare-intre dorinta lui Ghita de a ramane cinstit si dorinta de a face bai-; exterioare: intre Ghita(cismar la inceput) si Lica Samadaul(porcar din imprejurimi)-intalnirea acestora reprezinta si intriga nuvelei-, Pintea(comandant) si Lica. Sotia lui Ghita se numeste Ana si la inceput cei doi se inteleageau foarte buna, iubindu-se reciproc, dupa ce se muta la Moara cu noroc relatia celor se degradeaza dar si odata cu aparitia lui Lica Samadaul. Cu timpul Ana il va caracteriza pe Ghita drept "o femeie cu haine barbatesti".In final Ana este omorata de Ghita si acesta la randul sau de Raut iar Lica se sinucide, Hanul arde.