| Adde396 a întrebat:

Cu cat este egal (n+1) totul la puterea a 5 a? straight face

Răspuns Câştigător
| Cristi19 a răspuns:

Poti sa folosesti binomul lui Newton sau poti mai simplu sa descompui functia si sa faci (n+1)la patrat * (n+1)la patrat*n+1
Mie mi-a dat n la a 5 a+5n la a 4 a+10 n la a 3 a+10 n la a 2 a+5n+1.Verifica si tu in caz ca m-am incurcat la calcule

10 răspunsuri:
| Takocska a răspuns:

-1

| Takocska a răspuns:

Am gresit sorry nu -1 ci 1

| Userrr a răspuns:

crying n00ma b00ti aici:
pai (n+1) la puterea a 5 =n*n*n*n*n+1

| Cristi19 a răspuns (pentru Userrr):

Termenii nu pot fi luati separat, este formula, la fel ca si la (n+1) la patrat este n la patrat + 2n +1(la patrat care da 1)

| Raluca7761 a răspuns:

Este egal cu n la puterea a 5-a plus 1.

| anomisanairda a răspuns:

Hai sa te intreb eu altceva... daca 20 utilizatori TPU cu varste cuprinse intre 10 si 50 de ani (varsta pe care nu o cunosti, deci te poti astepta la raspunsuri corecte sau nu) dau 20 raspunsuri diferite la problema ta... cum il vei alege pe cel corect?(pe care bineinteles ca nu il sti).
Nu ar fi mai bine sa te uiti in carte sau in exercitiile facute in clasa si sa gasesti raspunsul, decat sa selectezi si sa pierzi vremea ghicind?!

| Adde396 explică (pentru anomisanairda):

Am cautat deja in carte, culegeri, caiet... si... nimic rolling eyes

| TheTroll a răspuns:

Hai treci la teme si inchide calculatorul.

| Adde396 explică (pentru TheTroll):

Fyi... asta ma ajuta la rezolvarea temei. altfel nu intrebam oh go on

| Ambassaderåd a răspuns:

Inmultesti de 5 ori ce e in paranteza... are dreptate cel de deasupra mea.