| Mari8804 a întrebat:

Cu cat trebuie sa platesti un avocat/notar pentru a face stagiul acela de pregatire de 2-3 ani, dupa terminarea facultatii?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Nimic. Stagiul nu se mai face la biroul unui avocat /notar.
S-au înființat INPPPA-ul (Institutul Național de Pregătire Profesionala a avocatilor) si INR-ul (Institutul Notarial Roman), unde n-ai decât sa dai admitere. Cei doi ani de stagiu se fac acolo si achiti taxa de școlarizare.
Admiterea e pe acelasi principiu ca la Institutul National de Magistratura.

| Mari8804 explică (pentru raluk27):

Ok, dar cat costa taxa de scolarizare?

| raluk27 a răspuns (pentru Mari8804):

La institutul Notarial, taxa de inscriere la examenul pentru admiterea in profesie (ca stagiar) este 5000 lei, apoi taxa de scolarizare e 7000 lei/an si pentru inscrierea la examenul de definitivat 4000 lei.
La Institutul de Pregatire al avocatilor, taxa de scolarizare e 700 lei/an, iar pentru examenul de admitere ca avocat stagiar si pentru definitivat nu stiu. Depinde de barou.

| Mari8804 explică (pentru raluk27):

7000 lei/ an la notariat? foarte mult

4 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

O suma frumusica tot vei plati, dar poate sa iti spuna si el un alt pret.