| andutzica a întrebat:

Cum a murit Nicolae Titulescu?

Răspuns Câştigător
| ChristiaNNN a răspuns:

În 1936, regele Carol al II-lea aliniindu-se presiunilor cercurilor de dreapta (pro-naziste) legionare dar și externe, îl îndepărtează din toate funcțiile oficiale și îl obligă sa se exileze, să-și părăsească țara. Stabilit la început în Elveția, apoi în Franța, Nicolae Titulescu a propagat chiar și în exil prin conferințe și articole de ziare ideea prezervării păcii, anticipând pericolul unui nou război.

Nicolae Titulescu moare la Cannes (sau Souvrettes, Elveția, după Petre Pandrea), după o lungă suferință, la data de 17 martie 1941.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trasnit de 7 ori

| Ligia12345 a răspuns:

A murit in orasul cannes in franta