| Celcestietot a întrebat:

Cum activez UPnP pe router ZXHN H218N?

Dau funda

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Din cate am vazut, acest router nu are optiunea de UPnP. Daca intri pe pagina de configurare (192.168.1.1), ar trebui sa fie la Application->UPnP, dar probabil depinde de versiunea de firmware sau tara in care a fost vandut.

I alta ordine de idei, UPnP este un protocol nesigur si predispus la atacuri si vulnerabilitati. Practic, permite oricarei aplicatii din reteaua ta interna sa-si deschida porturi sau sa configureze anumite servicii de pe alte dispozitive UPnP din retea. Asadar, daca vrei pur si simplu sa deschizi un port pentru o aplicatie, poti sa faci asta din router, fara UPnP.